Аналітична довідка щодо організації діяльності базового загальноосвітнього навчального закладу з основ здоров’я. 1. Філія НВК "Голованівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ім. Т.Г.Шевченка- гімназія"Межирічківська загальноосвітня школа"





МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Філія НВК «Голованівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ім. Т.Г.Шевченка – гімназія «Межирічківська загальноосвітня школа»
Вул. Чкалова, 5А, с. Межирічка Голованівського району, Кіровоградської області, 26510, тел.(05252) 43-0-40,
e-mail: mezhirichkazschool@gmail.com,  код за ЄДРПОУ 40712826
від__________________ №_____________


Аналітична довідка
Щодо організації діяльності базового загальноосвітнього навчального закладу з основ здоров’я.
1.     Філія НВК "Голованівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ім. Т.Г.Шевченка- гімназія"Межирічківська загальноосвітня школа"
2.      mezhirichkazschool@gmail.com
3.     Войченко Оксана Григорівна
4.     Аналіз діяльності за попередній навчальний рік
У 2016-2017 навчальному році робота школи була спрямована на виконання завдань Указів Президента України «Про додаткові заходи щодо підвищення якості освіти в Україні», «Про заходи щодо забезпечення пріоритетного розвитку освіти в Україні» від 30.09.2010 № 926/2010, Законів України «Про освіту» (зі змінами), «Про загальну середню освіту» (зі змінами), «Про мови…», положень Національної доктрини розвитку освіти, інших чинних законодавчих і нормативних-правових документів у галузі загальної середньої освіти.
Педколектив Межирічківської ЗШ працює над створенням відповідних умов для розвитку фізично і психічно здорової особистості, запобігання пияцтву, наркоманії, насильству, іншим асоціальним явищам, що негативно впливають на здоров’я людей. У школі створено таку систему превентивного виховання, яка забезпечує тривалий і цілісний виховний вплив на учнів.

Превентивне виховання – це цілісна система підготовчих, профілактичних дій педагогів із метою запобігання формуванню негативних звичок, рис характеру та проявам асоціальної поведінки підлітків, а також організація належного догляду за їх діяльністю.
        Зміст профілактики девіантної поведінки дітей та молоді:
-         правова освіта, розповсюдження інформації щодо правових можливостей подолання проблем (лекції, кіно-, відео лекторії, освітні програми, матеріали в ЗМІ);
-         надання консультативної допомоги у розв’язанні проблем (консультації юриста, психолога, лікаря, педагога);
-         надання кризової соціальної допомоги (кризові стаціонари, служби «Телефон довіри»);
-         соціально-педагогічна допомога сім’ям з проблемними дітьми;
-         соціальний захист і реабілітація дітей з девіантних сімей;
-         сприяння зайнятості населення, особливо – представників соціально вразливих груп та груп ризику;
-         створення умов для змістовного проведення дозвілля (творчі гуртки та студії, спортивні секції, дозвільні заклади, конкурси, вуличні ігрові майданчики);
-         соціально-психологічні тренінги ;
-         навчання на рівних (підготовка волонтерів з числа підлітків та молоді, які поширюватимуть профілактичну інформацію в середовищі однолітків). Цей метод дає можливість подолати упереджене ставлення молодої аудиторії до профілактичної інформації.
1.     Опис організації правової освіти та виховання в школі

Правова освіта – це система, розрахована на всіх учнів, а тому передбачені заходи з правового виховання здійснюються відповідно до річного плану школи  (розділ «Заходи по зміцненню ефективності превентивного виховання»), плану роботи школи по попередженню правопорушень, плану роботи штабу по попередженню правопорушень, індивідуальних планів роботи вчителів-наставників, планів класних керівників тощо.
У 2016-2017 навчальному році у школі проведено 5 лекцій, 35 бесід, 13 диспутів, 5 зустрічей з працівниками правоохоронних органів.
Школа співпрацює зі службою у справах сім’ї та молоді, службою у справах дітей, центром соціальних служб для сім’ї дітей та молоді, ДАІ.
Щорічно станом на 01 вересня складається список учнів, схильних до правопорушень і злочинності серед учнів, схильних до правопорушень, ведеться облік сімей, що не забезпечують належного виховання своїх дітей. За цими дітьми закріплюються вчителі-наставники з відповідними повноваженнями наказом №149 від 03.09.2010 року. Робота з дітьми проводиться відповідно до індивідуальних планів і фіксуються у спеціальному Журналі обліку роботи по профілактиці правопорушень. Діти, схильні до правопорушень, обов’язково залучаються до гурткової та громадської роботи.
Основні форми і методи, спрямовані на самостійний пошук істини,  що сприяють формуванню критичного мислення – це ситуаційно-рольові ігри, бесіди, диспути, робота з літературою, Рейн-ринги, конкурси малюнків, плакатів, зустрічі з лікарями, представниками правоохоронних органів.
Вивчення прав і обов’язків дитини у школі починається з початкових класів.
Вчителі початкових класів використовують такі форми правового виховання, як колективні та індивідуальні бесіди з учнями на уроках  читання, з предмету «Я і Україна » та на виховних годинах.
Головне завдання , яке ставлять перед собою вчителі початківці – це виховання соціально-активної, високоморальної, фізично розвиненої особистості, яке здійснюють за допомогою використання різноманітних прийомів, форм та методів. Їх вибір та ефективність застосування залежить від вікових та індивідуальних особливостей школярів, рівня розвитку дитячого колективу.
Найефективнішими вважають такі методи:
·        метод формування свідомості (роз’яснення, бесіда, диспут);
·        метод формування суспільної поведінки (громадська думка, доручення, створення виховуючи ситуацій);
·        метод стимулювання діяльності та поведінки (змагання, заохочення, покарання).
Трудове виховання стоїть чи не на найпершому місці в системі, тому на це звертається особлива увага. Учні із задоволенням чергують, слідкуючи за порядком і чистотою не тільки класної кімнати, а й у їдальні, доглядають за квітами, контролюють  дозвілля однокласників на перерві. В кінці дня звітують про роботу, отримують оцінку.




5. Організація учнівського самоврядування в школі
Одним із напрямків громадянського виховання у школі є організація роботи учнівського самоврядування, яке є формою демократичного життя учнівського колективу і реалізується через вибори і делегування повноважень.
Цілі учнівського самоврядування в школі:
-         формування соціальної активності учнів, їх свідомого ставлення до життя, що базується на демократичних і громадянських цінностях;
-         формування власної громадської позиції кожного учня;
-         вплив учнів на навчально-виховний процес.
Учнівське самоврядування має двоступеневу структуру: загальношкільну і класну. Від кожного класу до парламенту школи делегують одного представника, якого вибрали однокласники і який відстоюватиме інтереси класу на зборах (збори проводяться один раз на чверть). Всі представники розподіляються по секторах:
-         навчальний;
-         культурно-масовий;
-         дисципліни і порядку;
-         зв’язків з громадскістю та інформації;
-         спортивний.
Окремо проводяться вибори Президента школи. Учні старших класів подають свої кандидатури і збирають підписи на свою підтримку. У виборчий бюлетень вносяться дві кандидатури, які набрали найбільшу кількість голосів на підтримку.
Усі члени парламенту займаються організацією різноманітних заходів, акцій, є членами жюрі конкурсів, підзвітні президенту школи. Також в кінці кожної чверті підводять підсумки по визначенню лідерів за затвердженими показниками у рамках шкільного конкурсу „Учень року”, „Учениця року” та „Клас року”. В кінці року на засіданні шкільного парламенту визначається клас-переможець та учень і учениця року і подаються дані до затвердження на педраді. Клас переможець та кращий учень і учениця нагороджується на останньому дзвонику.
На рівні класу органи самоврядування складаються з командира, представника шкільного парламенту та відповідальних по секторах. Вони обираються на зборах класу на початку навчального року та можуть бути переобраними протягом року.
До керівних органів учнівського самоврядування входять і відповідальні учні, які мають організаторські здібності, проявляють готовність працювати, допомагати педагогам школи у здійсненні виховного процесу.
Профілактика шкідливих звичок є одним з пріоритетів роботи педагогічного колективу. Стійку позицію щодо даного питання займає і шкільний парламент. Активісти проводять соціологічне опитування серед школярів і учителів, за результатами якого випускають стінгазети, розробляють проекти „антинікотинової”, антиалкогольної, антинаркотичної реклами.

Організація учнівського самоврядування в школі


1
День фізкультури і спорту. Шкільна спартакіада"Здорові звички, здоровий спосіб життя"
Вересень



2
Публіцистичні виставки" Вдумайся! Зроби вибір на користь здоров’ю"
Вересень



3
Зустріч з лікарем. Поради школярам "Що ми повинні знати, щоб зберегти своє здоров’я"
Жовтень


4
Конкурс малюнків на тему: " Я досягну успіху без куріння"
Виступ агітбригади " Ми – здорове покоління"
Листопад





5
Година здоров’я "Шкідливі звички"
Грудень


6
Бесіда "Формування гігієнічних навичок дітей у сім’ї"
Січень



7
Ділова гра: "Здоров’я – це спадщина чи власне надбання?"


Лютий

8
Тренінг" Твоє майбутнє в твоїх руках"


Лютий

9
Всесвітній день здоров’я. Виступ агітбригади "Ми за здоровий спосіб життя"



Квітень







10
Презентація міні-проекту "Я і моє здоров’я"


Травень

11
Порадник учням "Комп’ютерна гра, чи залежність?"







Травень



6. Організація роботи з батьками в школі

Вплив сім’ї на дитину унікальний, а багато в чому незамінний, тому з батьками здійснюються такі заходи:
-         бесіди;
-         анкетування;
-         обстеження матеріально-побутових умов;
-         батьківські збори;
-         загальношкільні конференції;
-         участь у благодійних акціях (концертах, святах);
-         педагогічні читання (на батьківських зборах, конференціях);
-         день відкритих дверей;
-         тренінги;
-         спільні свята з учнями;
-         участь у проведенні уроку чи серії уроків;
-         керування гуртками;
-         проведення екскурсій;
-         спортивні змагання;
-         виготовлення виробів із природних матеріалів.
Орієнтовані плани бесід такі:
-         мотивація навчання, інтереси дитини, життєві плани;
-         дозвілля;
-         виявлення причин відставання дитини в навчанні;
-         виявлення обдарованості та розвитку здібностей дитини;
-         спільне піклування про здоров’я дітей;
-         попередження та подолання конфліктів з однокласниками, батьками;
-         розвиток пізнавального ставлення до світу.
Проведення анкет для учнів „Ти і твої батьки” і для батьків „Чи можете ви” дало змогу зрозуміти про міцність стосунків у сім’ї і чи бачить дитина друзями своїх батьків.

Орієнтовані питання такі:
Для учнів
1.     який склад твоєї сім’ї?
2.     Чим займаєшся на дозвіллі?
3.     Як проводиш вільний час з батьками?
4.     Які стосунки у тебе з батьками?
5.     Чи розповідаєш їм про власні успіхи, проблеми та невдачі?
6.     Чи розуміють тебе батьки?
7.     Як ставляться вони до твоїх друзів?
8.     Чи допомагаєш ти своїм батькам?
9.     Чи будеш ти виховувати своїх дітей так само, як виховують тебе батьки?
Для батьків
Чи можете ви:
1.     у будь-яку хвилину облишити всі свої справи заради спілкування з дитиною?
2.     Попросити поради незважаючи на її вік?
3.     Зізнатися дитині у власній помилці?
4.     Вибачитися перед дититною, якщо були не праві?
5.     Розповісти дитині повчальний випадок з дитинства, який охарактеризує вас не з кращого боку?
6.     Утримуватися від прізвищ і висловів, які можуть образити дитину?
Співставивши відповіді і результати можна зрозуміти, чи дитина знаходить у батьках порадника і друга. На жаль , не завжди батьки „складних” дітей присутні на зборах, тому класні керівники проводять з ними індивідуальні бесіди. Такі діти перебувають на обліку у шкільного психолога, яка веде за ними постійний нагляд, проводить обстеження і надає психологічну допомогу. Спостерігаючи можна побачити, що до асоціальної поведінки схильні переважно діти з низьким рівнем фізичного здоров’я, заниженою самооцінкою, проблемами в сім’ї, внутрішніми психологічними проблемами, тому піклування про здоров’я – одна з основних цілей виховної системи.
Робота з батьками та громадськістю
Вересень       У родинному колі (анкетування батьків. Індивідуальна допомога родинам через консультації)
Жовтень       Зустріч з представниками влади села, службами.
                        Інформаційні проспекти:
¨          "Обери здоровий спосіб життя"
Листопад       Проведення шкільних батьківських зборів "Школа-учні-батьки. Що заважає дитині вчитися"
                        Виставка "Вироби сімейних умільців"
                        Тематична газета "Правила виховання"
Грудень         Консультпункт для батьків
Січень           День довіри( консул\льтація педагогів, лікаря, психолога для
батьків)                        Інформаційні проспекти:
¨          "Підліток і Інтернет"

Лютий           Чи знаю я свою дитину(анкетування батьків)
Березень       Проведення шкільних батьківських зборів "Філософія дитячого щастя"
                       Газета "Наша дружна родина"
                       Виставка "Умілі ручки моєї сім’ї"
Квітень         Альбом-естафета" Ми дружна родина"
                        Інформаційні проспекти:
¨          Правові засади відповідальності батьків у процесі виховання дітей"

Травень        У родинному колі (анкетування батьків з питань підсумків роботи школи за рік, планування на наступний)
6.Нормативно-правові засади:
·        Державний стандарт базової і повної середньої освіти, затверджений постановоюКабінету міністрів України № 24 від 14 січня 2004року;
·        Типові навчальні плани загальноосвітніх закладів (основна школа у структурі 12-річної), затверджені Наказом МОН України №132 від 23 лютого 2004року;
·        Навчальна програма інтегрованого курсу"Основи здоров’я" для загальноосвітніх навчальних закладів;
·        Методичні рекомендації МОН України щодо вивчення предмета "Основи здоров’я" у 5-8 класах загальноосвітніх навчальних закладах
7.     Проблема, над якою працює заклад: «Індивідуалізація та диференціація навчання як засіб орієнтації на особистість учня».
8.     Координаційний план проведення методичних заходів на базі закладу:
                        Зміст заходів
Термін
виконання
Відповідальний
1
Тиждень знань Правил Дорожнього руху на тему "Дорожня грамота"
Азбука безпеки на дорозі
12-16.09
Адміністрація Класні керівники Педагог-організатор
2
Бесіди щодо ефективного й безпечного використання ресурсів Інтернету
Протягом місяця
Класні керівники Педагог-організатор
3
Бесіди про зовнішній вигляд учнів, культуру використання мобільних телефонів
Протягом місяця
Класні керівники Педагог-організатор
4
Акція"Дякуємо за життя"
Протягом місяця
Класні керівники Педагог-організатор
5
Тиждень БЖД "Легко вогник запалити, та не легко загасити"
31.10-4.11
Адміністрація Класні керівники Педагог-організатор
біблотекар
6
Заходи до Міжнародного дня боротьби з курінням
17.11
Класні керівники Педагог-організатор



7
Заходи до Міжнародного дня толерантності
16.11
Класні керівники Педагог-організатор
8
Заходи до Дня захисту прав дитини. День спільних дій в інтересах дітей
20.11
Класні керівники Педагог-організатор

9
Заходи до Дня пам’яті жертв Голодомору та політичних репресій
25.11
Класні керівники Педагог-організатор

10
Зустріч з працівниками правоохоронних органів, спеціалістами служби у справах неповнолітніх

Адміністрація педагог-організатор
11
Заходи д Всесвітнього дня боротьби зі Снідом
01.12
Класні керівники Педагог-організатор
12
Бесіди: "Єдино правильний вибір на користь здорового способу життя"
Протягом місяця
Класні керівники Педагог-організатор
13
Заходи до Всесвітнього дня прав людини
19.12
Класні керівники Педагог-організатор
14
Тиждень сприяння здорового способу життя
30.01-03.02
Класні керівники Педагог-організатор
15
Заходи до Міжнародного дня пам’яті жертв Холокосту
27.01
Класні керівники Педагог-організатор


16


Заходи до Всесвітнього та Всеукраїнських днів боротьби із захворюванням на туберкульоз
24.03
Класні керівники медсестра


17
Місячник екологічного і правового виховання
Протягом місяця
Адміністрація школи
Класні керівники Педагог-організатор
18
Заходи д  Всесвітнього дня здоров’я
07.04
Класні керівники Педагог-організатор
Медсестра
19
Заходи до Дня довкілля
16.04-19.04
Класні керівники Педагог-організатор
20
Тиждень знань безпеки життєдіяльності( в рамках якого проводиться день Цивільного захисту) на тему: "Майбутнє планети – в наших руках!"
07-11.04
Класні керівники Педагог-організатор
Вчитель основ здоров’я
бібліотекар
21
Тиждень безпеки" Ми- учасники дорожнього руху"
07-09.05
Класні керівники Педагог-організатор
Вчитель основ здоров’я
бібліотекар
22




Заходи до Всесвітнього дня боротьби проти тютюнопаління
31.05
Класні керівники Педагог-організатор
Медсестра



23

Проведення місячника "Спорт для всіх – спільна турбота"
Протягом місяця
Класні керівники Педагог-організатор
Вчитель фізкультури




9. Дані про педагагогічних працівників, які викладають предмет "Основи здоров’я" та " Захисти себе від ВІЛ"
Прізвище, ім’я по-батькові педагогічного працівника

Рік проходження курсів, навчання
Освіта
Фах
Клас, в якому працює
Проблема, над якою працює вчитель
Найбільш поширені форми проведення уроків
Кондратюк Ольга Іванівна

2016
вища
Вчитель російської мови та літератури
5-9
Проблема: Формування в учні свідомого ставлення до свого життя і здоров’я, володіння основами здорового способу життя.

Презентації,
Міні-лекції,дискусії та дебати, виконання проектів, аналіз історій.
Черевична Наталія Василівна
2014
вища
Вчитель початкових класів
3

Розвиток креативних здібностей молодших школярів – складова частина процесу життєтворчості особистості


·         уроки-дослідження (урок-знайомство, урок-панорама ідей, урок-пошук, урок-самопізнання, урок "Що? Де? Коли?");
·         уроки-звіти (урок-аукціон, урок-залік, урок-захист, урок-інтерв'ю, урок-екзамен, урок-ерудит, урок-композиція, урок- 
Лавренюк Тетяна Василівна


2014
вища
Вчитель початкових класів
1
"Розвиток творчого потенціалу особистості на уроках читання, засобами нових педагогічних технологій»
Урок-гра
·         бінарні уроки;
·         віршовані (римовані) уроки;
·         інтегровані (міжпредметні) уроки;
·         уроки-дискусії (урок-діалог, урок-диспут, урок-засідання, урок-круглий стіл, урок-практикум, урок-семінар, урок-суд, урок-телеміст);

Ладика Світлана Леонідівна
2017
вища
Вчитель початкових класів
4
Розвиток пізнавальних здібностей молодших школярів
·         уроки-мандрівки (урок-екскурсія, урок-марафон, урок-подорож);
·         уроки-сюжетні замальовки (урок-казка, урок-ранок, урок-спектакль

Войченко Лариса
Іванівна



2014
вища
Вчитель початкових класів
2

"Формування навичок читання як засіб мовленнєвого розвитку молодшого школяра."
·         уроки-дослідження (урок-знайомство, урок-панорама ідей, урок-пошук, урок-самопізнання, урок "Що? Де? Коли?");
·         уроки-звіти (урок-аукціон, урок-залік, урок-захист, урок-інтерв'ю, урок-екзамен, урок-ерудит, урок-композиція, урок-концерт);


9.     Кваліфікаційни рівень учителів, які викладають предмет "Основи здоров’я" та " Захисти себе від ВІЛ":

     Прізвище, ім’я по-батькові педагогічного працівника

З них кількість тих, що мають
Педагогічний стаж
 категорії
До1 року
До5-ти років
До 10
років
До20-ти років
спеціаліст
ІІ
І
вища
Кондратюк Ольга Іванівна




+



+
Черевична Наталія Василівна



+


+

Лавренюк Тетяна Василівна





+



+
Ладика Світлана Леонідівна



+


+

Войченко Лариса
Іванівна






+


+



11 Аналіз роботи вчителів ( стан викладання)
Календарно-тематичне   планування   вчителів  здійснено  згідно вимог державних  навчальних  планів і програм з  урахуванням методичних рекомендацій у 2016-2017 н.р., в якому зроблено чіткий поділ на теми.
Поурочні плани визначають окремі етапи уроку та заплановані завдання, що  відображають  роботу вчителя на уроках.
Під час вивчення системи роботи вчителів - предметників встановлено, що вони добре обізнані із сучасними вимогами до проведення уроків, знають вимоги навчальної програми з основ здоров’я, ознайомлені з методичними посібниками з предмету та критеріями оцінювання навчальних досягнень.
Вивчення поурочних планів показує, що вчителі основ здоров’я своєчасно готуються до уроків та проводять їх на високому рівні. Зміст своєї роботи вчителі спрямовують на підготовку дитини до свідомого осмислення її поведінки в найрізноманітніших ситуаціях та у повсякденному житті.
Основні завдання, які ставлять перед собою вчителі:
-         формування в учнів знань про здоров’я, здоровий спосіб життя, безпечну поведінку, взаємозв’язок організму людини із природним, техногенним і соціальним оточенням;
-         розвиток в учнів мотивації дбайливого ставлення до власного здоров’я, удосконалення фізичних, соціальних, психічних і духовних його чинників;
-         виховання в учнів потреби у здоров’ї, що є важливою життєвою цінністю, свідомого прагнення до ведення здорового способу життя;
-         розвиток умінь самостійно приймати рішення щодо власних вчинків.
Уроки основ здоров’я проводяться у класах
, обладнаних наочними засобами навчання щодо вивчення даного предмету, що унаочнює викладання предмету.
В роботі кожного учителя є свої особливості, розроблені елементи уроку, прийоми навчання, які заслуговують на увагу. Практикується самостійна пошукова робота учнів з метою набуття нових знань (підготовка повідомлень та інформації щодо подій в соціальному та техногенному середовищі). А система роботи, підбір матеріалу до уроку спрямовані на те, щоб формувати і розвивати  в учнів необхідні уміння, творчості здібності і нахили.
        Також у роботі вчителів основ здоров’я  Кондратюк О.І.можна відмітити воло діння сучасними активними формами і методами навчання, використання тренінгових методів навчання, вдалий розподіл часу на уроках, послідовне і логічне викладення навчального матеріалу, вчителі будують урок так, щоб учень був активним учасником уроку на всіх його етапах, щоб панувала атмосфера доброзичливості у спілкуванні. При оцінюванні знань учнів вчителі враховують активність, самостійність мислення, вміння робити висновки під час дискусій та використовувати набуті знання під час вирішення життєвих ситуацій.  У своїй діяльності намагаються  використовувати ІКТ як наочний засіб навчання.

        Спостереження за роботою учнів на уроках доводять, що у більшої частини школярів сформовані навички здорового способу життя, основ санітарно – гігієнічних норм, щодо профілактики попередження найпоширеніших інфекційних захворювань, травматизму, нещасних випадків.
       З метою  вивчення  об’єктивності оцінювання  навчальних досягнень учнів проведені контрольні роботи. Тексти контрольних робіт підібрані відповідно до навчальної програми, з врахуванням тем, що вивчили учні до проведення контрольної роботи. Кожна робота розроблена на два варіанти містила:
·        тестові запитання з вибором однієї правильної відповіді;
·        тестові запитання з вибором кількох правильних відповідей;
·        завдання на встановлення відповідності;
·        завдання на визначення основних понять;
                                  














                                             

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Філія НВК «Голованівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ім. Т.Г.Шевченка – гімназія «Межирічківська загальноосвітня школа»
Вул. Чкалова, 5А, с. Межирічка Голованівського району, Кіровоградської області, 26510, тел.(05252) 43-0-40,
e-mail: mezhirichkazschool@gmail.com,  код за ЄДРПОУ 40712826
від__________________ №_____________

Результативність контрольних зрізів навчальних досягнень
учнів 5-9 класів з предмету"Основи здоров'я"
 за ІІ семестр
по Межирічківській  загальноосвітній школі
Назва закладу
Клас
Предмет
Учнів за списком
Виконували роботу
Рівень навчальних досягнень
ОЗ
високий
достатній
середній
початковий
К-сть
%
К-сть
%
К-сть
%
К-сть
%


5
ОЗ
12
12
1
8
11
92
-





6
ОЗ
11
10
5
45
4
36


-



7
ОЗ
11
11
6
55
5
45


-



8
ОЗ
11
11
10
91
1
9


-



9
ОЗ
10
7
5
71
1
14
1
15
-


Завідувач філії                                           О.Войченко

12 Спеціально обладнаного кабінету немає

Семінар з основ здоров’я на тему:" Формування здоров’язбережувальних компетентностей учителів та учнів як соціальна проблема: методи й прийоми розвитку мотиваційної сфери учнів щодо здорового способу життя"


Районний семінар-практикум учителів основ здоров’я

Завідувач філії                                                Войченко О.Г. 





Аналітична довідка
щодо організації діяльності базового загальноосвітнього навчального закладу
 з основ здоров’я, безпеки життєдіяльності

1.      Повна назва загальноосвітнього навчального закладу.
2.      Поштова адреса, контактний телефон.
3.      Прізвище, ім’я, по батькові директора закладу.
4.      План роботи базового загальноосвітнього закладу та аналіз діяльності за попередній навчальний рік.
5.      Наявність положення (або концепції) діяльності (номер та дата наказу про затвердження).
6.      Забезпеченість нормативно-правовою базою державної та галузевої чинності.
7.      Проблема, над якою працює заклад.
8.      Координаційний план проведення методичних заходів на базі закладу.
9.      Дані про педагогічних працівників, які викладають предмет «Основи здоров’я» та факультативні курси «ХОУП», «Захисти себе від ВІЛ»:


Прізвище,
ім’я, по
батькові
педагогічного працівника
Рік проходження курсів, навчання
Освіта
Фах
Клас, в якому працює
Проблема, над якою працює вчитель
Найбільш поширені форми проведення уроків







10.  Кваліфікаційний рівень учителів, які викладають «Основи здоров’я»  та факультативні курси «ХОУП», «Захисти себе від ВІЛ»:
Прізвище, ім’я, по батькові педагогічного працівника
З них кількість тих, що мають
педагогічний стаж
категорії
до 1 року
до 5-ти років
до 10-ти років
до 20 і більше
спеціаліст
ІІ
І
вища









11.  Аналіз роботи вчителів (стан викладання).
12.  Наявність спеціально обладнаного кабінету, його укомплектованість.
13.  Позакласна робота з даного напрямку.
14.   Додатки: фото, ілюстрації, відгуки дітей, батьків, учителів, презентації роботи з даного напрямку.
Директор загальноосвітнього навчального закладу  
М.П.                                                                                                                                                (підпис)

Додаток 6

Аналітична довідка
щодо організації діяльності базового загальноосвітнього навчального закладу
 з впровадження превентивного проекту «Захисти себе від ВІЛ»
1.      Повна назва загальноосвітнього навчального закладу.
2.      Поштова адреса, контактний телефон.
3.      Прізвище, ім’я, по батькові директора закладу.
4.      План роботи базового загальноосвітнього закладу та аналіз діяльності за попередній навчальний рік, проблема, над якою працює заклад.
5.      Забезпеченість нормативно-правовою основою державної та галузевої, внутрішньої  чинності.
6.     Технологія впровадження (технологічна карта впровадження).
7.     Нормативно правова база педагога-тренера та звітна документація (протокол проведення педагогічної ради, результати анкетування, фото, самоаналіз роботи педагога-тренера (презентація) за навчальний рік).
8.    Наявність та обладнання тренінгового кабінету.
9.    Статистичні дані по учням:
№ п\п
Повна назва навчального закладу
ПІБ
директора
Кількість учнів, що пройшли навчання за проектом
ПІП
педагога-тренера
Освіта за фахом
Термін проходження навчання (дата зазначена у сертифікаті)
10 кл
11
кл








Директор загальноосвітнього
навчального закладу  

М.П.                                                                                                                   (підпис)






Аналітична довідка
Щодо організації діяльності базового загальноосвітнього навчального закладу з основ здоров’я, безпеки життєдіяльності
1.     Межирічківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
3.     Сокорчук Лариса В’ячеславівна
4.     Аналіз діяльності за попередній навчальний рік
У 2013/2014 навчальному році робота школи була спрямована на виконання завдань Указів Президента України «Про додаткові заходи щодо підвищення якості освіти в Україні», «Про заходи щодо забезпечення пріоритетного розвитку освіти в Україні» від 30.09.2010 № 926/2010, Законів України «Про освіту» (зі змінами), «Про загальну середню освіту» (зі змінами), «Про мови…», положень Національної доктрини розвитку освіти, інших чинних законодавчих і нормативних-правових документів у галузі загальної середньої освіти.
Згідно з річним планом роботи школи, з метою підвищення професійної майстерності вчителів, розвитку їх творчої ініціативи, переосмислення змісту, форм та методів своєї роботи в світі нових вимог педагогічної та психологічної науки, з метою підвищення якості навчання педагогічний колектив працював над методичною проблемою «Індивідуалізація та диференціація навчання як засіб орієнтації на особистість учня».
На початку навчального року була створена методична рада школи. До її складу  ввійшли: заступник директора з НВР Мирошниченко О.В..; голови МО Лавренюк Т.В., Мельник В.Ф., ДобрянськаТ.В.,Кравець Т.Д. , Гошуляк О.В.На засіданнях методичної ради школи розглядалися такі питання:
- аналіз роботи шкільного колективу за минулий рік;
- підготовка до участі в ІІ етапі Всукраїнських олімпіад;
- підведення підсумків першого та другого етапів Всеукраїнських олімпіад з базових дисциплін та підготовка команди школи до участі у третьому етапі Всеукраїнських олімпіад, у конкурсі-захисті учнівських наукових робіт МАН;
- моніторинг навчальних досягнень учнів за І ,ІІ семестр.
З метою вдосконалення методичної підготовки, знайомства із сучасними вимогами до уроку, педагогічними технологіями, забезпечення реальної дієвої допомоги вчителям у підвищенні їх професійної майстерності, а також інформаційного забезпечення педагогічних працівників з проблем освіти, педагогіки, психології проводилися такі тематичні педагогічні ради:
- «Роль творчого потенціалу майстерності вчителя у підготовці учнів старшої школи до ЗНО,як результату його діяльності»;
- «Розвиток духовності молодого покоління громадян України як умова трансформації українського суспільства»;
-   «Впровадження з 2013/2014 навчального року Державного стандарту базової і повної загальної освіти»
                      На шкільному рівні вивчався досвід роботи вчителя іноземної (англійської) мови та літератури  Джалюк Т.В.з теми «Метод проектів у МПТ». Вчитель підготувала розробки уроків з іноземної (англійської ) мови з даної проблеми.
Слід відзначити участь вчителя фізичної культури Коночук О.О. у районній виставці-презентації  педагогічних  ідей та технологій за темою:
 «Формування ключових компетентностей  учнів на основі інноваційних освітніх технологій» . Його робота на тему: «Умови ефективного розвитку фізичних здібностей учнів засобами рухливих ігор» нагороджена Дипломом ІІ ступеня .

Проведено 4 засідання, на яких увага приділялась практичній роботі.
Вчителі школи ознайомилися з Державним стандартом початкової та базової  загальної освіти, критеріями оцінювання навчальних досягнень учнів початкової школи, наказом МОН молоді і спорту України від 10.06.11 №572 «Про типові навчальні плани початкової школи», листом МОН молоді і спорту України від 09.08.11 № 1/9-455 «Щодо проведення Всеукарїнської акції «Дай руку, першокласнику».
На високому та достатньому рівнях вчителями були проведені відкриті уроки та виховні заходи. Кондратюк О.І. та Добрянська Т.В.мають чимало цікавих напрацювань з методики проведення інтегрованих уроків, завдяки яким залучається додатковий цікавий матеріал, що дає можливість з різних боків пізнати явище, поняття, досягти цілісності знань учнів.
У цьому навчальному році учні початкових класів брали участь у районному етапі конкурсу з української мови ім..П.Яцика.

Проведено 4 засідання МО вчителів суспільно-гуманітарного циклу. В цьому році вчителі більш активно залучали учнів до участі в олімпіадах та конкурсах. Переможцями олімпіад стали:
- з математики  учениця 7 класу Бекало Анна посіла І місце; вчитель Мельник Віра Федорівна
- з хімії учень 8 класу Маліковський Руслан посів І місце, ,вчитель МирошниченкоО.В.
- з фізики учень 8 класу Маліковський Руслан посів ІІ місце, ,вчитель Закалашнюк А.А.

- з біології учениця 11класу посіла ІІ місце, вчитель Добрянська Т.В.
- з української мови Островерха Інна 11клас посіла І місце, вчитель Сокорчук Л.В., Розумович Віка 10 клас ІІ місце, вчитель Ходак В.В.,

З метою чіткої організації роботи на сучасному рівні молодого спеціаліста, спрямованої на підвищення рівня фахової, методичної, психолого-педагогічної майстерності було створено «Школу молодого вчителя», керівник Лавренюк Т.В.Було заплановано і проведено 5 засідань, на яких обговорювалися питання впровадження нових педагогічних технологій при вивченні іноземної (англійської) мови, здійснювалося розв’язування різних педагогічних задач, обговорювалися відвідані уроки.
Практичної спрямованості методичній роботі надає також проведення тижня педагогічної майстерності шляхом проведення  серії відкритих уроків кращих вчителів школи : з досвіду проведення інтегрованого уроку вчителів початкових класів,Черевична Н.В..; з досвіду використання міжпредметних зв’язків на уроках хімії та біології вчителя Мирошниченко О.В.з досвіду використання ІКТ та методу проектів на уроках  іноземної (англійської) мови -  Джалюк Т.В.
У ході реалізації плану методичної роботи адміністрацією школи проводилися індивідуальні консультації з молодими фахівцями, оперативні методичні наради, огляди новинок педагогічної літератури. Вчителі школи працюють над індивідуальними методичними темами, обраними залежно від рівня педагогічної майстерності, інтересів вчителів.
Не належному рівні в цьому році проводились предметні тижні.
У 2013/2014навчальному році курсову перепідготовку здійснили 2 вчителів, атестувалися 2 вчителів, 2 з них підвищили свої кваліфікаційні категорії. Проведення атестації у школі відбувається гласно, послідовно, доступно для учнівської і батьківської громадськостей.
З метою формування в учнів свідомого ставлення до свого життя і здоров’я, оволодіння основами здорового способу життя, життєвими навичками безпечної для життя і здоров’я поведінки введено факультативні курси : у 7 та 8 класах  «Профілактика ризикованої поведінки і ВІЛ/СНІДу» за проектом «Школа проти СНІДу» - по 1 год.
Протягом навчального року адміністрацією школи здійснювався внутрішкільний контроль. Директором школи було відвідано 95 уроків, заступником директора з НВР –63 , з них на високому рівні проведено 40, на достатньому рівні – 111, на середньому – 7. Було вивчено стан викладання іноземної (англійської) мови, української мови та літератури, захисту Вітчизни, основ здоров’я , образотворчого мистецтва, біології ,фізичної культури. Здійснювався контроль за виконанням рекомендацій, наданих під час перевірки адміністрацією школи. На кінець навчального року було перевірено виконання вчителями навчальних програм. Усі матеріали внутрішкільного контролю узагальнено в  довідках і наказах по школі.
Проводилися моніторингові дослідження рівня навчальних досягнень учнів з різних предметів. Порівняльний аналіз за 3 останні роки дозволив визначити шляхи вдосконалення навчально-виховного процесу.
Навчальні досягнення учнів школи за три роки стабільні, але зменшився відсоток учнів, які навчаються на високому рівні.
Державна підсумкова атестація випускних класів проводилась згідно з вимогами.
4 клас:
з української мови – 50 %
з математики – 50 %
з українського читання – 75 %
11 клас:
з української мови – 88 %
з математики – 88%
з історії – 88%
9 клас :
з української мови – 68 %
з математики – 81 %     
з біології – 93 %
з географії – 87 %
з іноземної мови (англійської) – 75 %
Отримали : атестати – 7 учнів,  свідоцтва звичайного зразка –Стабільність навчальних досягнень учнів пов’язана із ростом професійної майстерності вчителів, зацікавленістю учнів  навчанням.
Отже, слід зазначити, що методична робота у 2012/2013 н.р. проводилася на достатньому рівні.
Відсоток учнів, які засвоїли навчальні програми за рік на високому та достатньому рівні, складає 37 %.
Кількість учнів, які мають середній рівень навчальних досягнень з предметів, становить 53 %.



ПІДСУМКИ  ДПА 
в 9 класі  Межирічківська ЗШІ-ІІІ ступенів
  у 2013_2014 навчальному році

Навчальний предмет

Загальна к-ть учнів 9кл.
К-ть учнів, які складали ДПА 
Рівень навчальних досягнень учнів (кількісні показники)
початковий
середній
достатній
високий
1
українська мова (диктант)
7
7
-
1уч.-10
3уч.-45
3 уч.-45
2
математика
7
7
-
1уч.-10
3уч.-45
3 уч.-45
3
біологія
7
7
-
1уч.-10
3уч.-45
3 уч.-45
4
географія
7
7
-
1уч.-10
3уч.-45
3 уч.-45
5
Іноземна мова (англійська)
7
7
-

1уч.-10
3уч.-45
3 уч.-45


ПІДСУМКИ  ДПА 
в 11класі  Межирічківська ЗШІ-ІІІ ступенів
  у 2013_2014 навчальному році

Навчальний предмет

Загальна к-ть учнів   11кл.
К-ть учнів, які складали ДПА 
Рівень навчальних досягнень учнів (кількісні показники)

початковий
середній
достатній
високий
1
українська мова
7
7
-
2уч.-
22%
4уч.-67%
1 уч.-11%
2

3
математика

7
7
-
-
6уч.-89%
1уч.-
11%
історія
7
7
-
2уч.-11%
4уч.-78%
1 уч.-11%
Зауваження та пропозиції щодо організації навчальної роботи:
1.     Недостатня робота вчителів з обдарованими учнями.
2.     Недостатня робота класних керівників та вчителів з класними колективами
                 
Тренінг
«Назустріч партнерству загальноосвітніх навчальних закладів, сім'ї і громадськості»

Керівник тренінгу:
вчитель основ здоров’я Кондратюк Ольга Іванівна
Мета: сприяти набуттю психолого-педагогічних та нормативно-правових знань з питань сімейно-родинного виховання учнів і навичок партнерської взаємодії на шляху до успіху.
Завдання:
- активізувати педагогічні кадри, батьківську громадськість до партнерської взаємодії в питаннях сімейно-родинного виховання;
- виробити практичні стратегії партнерської взаємодії батьків і дітей.
Тривалість: 1 год. 30 хв.
Учасники: представники батьківських комітетів, класні керівники, педагоги-організатори.
Кількість – до 30 осіб.
Очікувані результати.
Під час тренінгового заняття учасники зможуть:
- з'ясувати сутність понять „партнерство в сім'ї”, „домінантна сім'я”, „партнерська сім'я”;
- усвідомити роль батьків, школи, громадськості у партнерській діяльності в питаннях сімейно-родинного виховання;
- ознайомитися з передовим досвідом ефективного виховання в родині.
Необхідне обладнання: інформаційний матеріал, додатки, витяги із законодавства, методичні посібники, маркери, скотч, ножиці, аркуші паперу А1, А4.
ІІ. Структура тренінгового заняття

Зміст роботи
час
Необхідне обладнання
1.
Відкриття тренінгового заняття:
Привітання учасників, презентація програми, мети та завдання заняття.
Вироблення регламенту роботи на занятті.

5 хв.
Плакат із назвою, метою, завданнями
2.
Вправи на знайомство «Естафета», «Ми з дитиною разом найкраще робимо…»
10 хв.
Плакат А1
3.
Правила роботи «Закони команди»
10 хв.
А4 з пропозиціями
4.
Вправи «Родинна абетка», «Родинне дерево»
10 хв.
Таблиця, фото-виставка з сі-мейних альбом.
5.
Інформаційне повідомлення «Законодавство, що захищає права дитини»
15 хв.

6.
Інформаційне повідомлення «Партнерство заради сім'ї», «Трикутник»
10 хв.
Кращі зразки досвіду роботи
7.
Діалог «Два погляди на один факт», вправа «Табу»
10 хв.
Інформаційні матеріали
8.
Вправа «Подивіться на світ очима дитини»
5 хв.
А4 з пропо-зиціями анкети
9.
Вправа «Умови ефективного виховання»
10 хв.
А4 з
пропозиціями
10.
Підсумкова вправа «Дякуємо!»
5 хв.


ІІІ. Сценарний план тренінгового заняття.

1.Відкриття тренінгового заняття (15 хв.)
Педагог-тренер вітає учасників, представляє програму заняття, мету та завдання. Ознайомлює з регламентом програми.
2. Вправи на знайомство «Естафета» (5 хв.)
Мета: познайомити учасників, сприяти створенню комунікабельної робочої атмосфери, показати кращі грані людської душі, сформувати довірливі стосунки.
Хід проведення: педагог-тренер пропонує першому учаснику назвати своє ім'я та свою мрію, ціль; другий учасник пожимає руку першому і називає свою…і т.д. Ведучий слідкує за тим, щоб учасники висловлювались максимально стисло, лаконічно.
Далі педагог-тренер пропонує учасникам ближче пізнати один одного. Для цього він запрошує всіх по черзі продовжити речення «Ми з нашими дітьми найкраще робимо…»
3. Правила роботи «Закони команди» (10 хв.)
Мета:  створити комфортну та комунікабельну атмосферу роботи під час заняття.
Хід проведення: педагог-тренер об'єднує учасників у чотири міні-групи і кожна з них напрацьовує правила роботи, які є найголовнішими для цієї групи. Потім відбувається загальна презентація. Головне – основні прийнятні правила погоджуються усією групою.
Приблизний варіант правил:
а) Приходити вчасно
б) Бути толерантним у дискусіях
в) Говорити по черзі
г) Говорити лаконічно, вкладаючись в термін
д) Бути активним
є) Вимкнути мобільні телефони (або ні)
4. Вправи «Родинна абетка», «Родинне дерево» (10 хв.)
Мета: підвищити рівень інформованості учасників відносно проблеми.
Хід проведення: педагог-тренер пропонує учасникам в довільному режимі вказати свої асоціації до слова «Родина».
                         Всі їхні асоціації нотуються у таблиці
Літера
слова
Слово
Асоціації учасників
Р
Радість

О
Одруження

Д
Дитина

І
Іграшка

Н
Нащадок

А
Активність


По закінченню вправи педагог-тренер узагальнює асоціативний ряд: «Отже для нашої групи родина – це … (перелік з таблиці)». Але найголовніше для кожної родини – продовження роду – наші діти.
Тому наступна вправа «Родинне дерево». Учасники тренінгу малюють свої «родинні дерева». Тренер визначає переможців. Підводить підсумки двох вправ.
5. Інформаційне повідомлення «Законодавство, що захищає права дитини» (5 хв.)
Мета: актуалізувати інформацію з проблеми, розширити інформаційне поле учасників тренінгу відносно законодавчого урегулювання прав дитини, діючих в Україні.
Хід проведення: педагог-тренер коротко представляє учасникам тренінгу основні міжнародні документи та цитатні посилання на Закони України, які створюють нормативно-правову базу захисту прав дитини і соціального захисту дитинства (Конвенція з прав дитини, Закон про середню загальну освіту, Закон про охорону дитинства, Закон про дитячі та молодіжні громадські організації тощо) і нагадує перелік установ, які займаються цими проблемами і куди учасники виховного процесу можуть звернутися в разі необхідності.
Основні суб'єкти організації соціальної допомоги дітям:
·                                      Міністерство освіти і науки;
·                                      Міністерство у справах сім'ї, молоді та спорту;
·                                      Міністерство охорони здоров'я;
·                                      Міністерство внутрішніх справ;
·                                      Державна соціальна служба для сім'ї, дітей та молоді;
·                                      Служба у справах дітей;
·                                      Кримінальна міліція у справах неповнолітніх;
·                                      Міжнародні організації;
·                                      Неурядові організації;
·                                      Громадські дитячі та юнацькі організації, що відповідають чинному законодавству.


6.Інформаційне повідомлення «Партнерство заради сім'ї», «Трикутник» (10 хв.)
Мета: розширити коло знань учасників тренінгу стосовно ефективних підходів до організації взаємодії з питань сімейно-родинного виховання.
Хід проведення: педагог-тренер ознайомлює  учасників тренінгу із матеріалами інформаційного повідомлення (Додаток 1), (Додаток 2) і запрошує уважно ознайомитися з особливостями кожного типу сімей під час роботи в групах. Закінчується вправа вивченням методично-інструктивних матеріалів проекту «Трикутник» з досвіду роботи ГУ освіти і науки м. Києва.
7. КТС «Діалог» тема «Два погляди на один факт», вправа тренінгу «Табу»  (10 хв.)
Мета: осмислення попередньої смислової роботи, визначення завдань для батьківського комітету в організації необхідної допомоги дітям, що потерпають від жорстокого поводження з ними в ЗОНЗ.
Хід проведення: педагог-тренер ставить на обговорення двох груп (попередньо сформованими за поглядами) проблемне питання: «Насильство в школі: здолаємо чи змиримось?»
КТС «Діалог» допоможе глибше розібратись в даній проблемі, якщо розглянути її з різних позицій (професійних –  точка зору педагогівморальних – точка зору батьківгромадськостізаконодавчих – точка зору представників правоохоронних органів).
В ході вправи «Табу» учасниками тренінгу занотовується перелік питань для передачі педагогам до соціально-психологічної служби школи з метою об'єднання зусиль у подоланні проблеми.
Підведення підсумків тренінгової вправи методом вправи на рефлексію «Табу».
8. Вправа «Погляньте на світ очима дитини» (5 хв.)
Мета: визначити ставлення учасників тренінгу до поведінки дорослх під час спілкування з дітьми.
Хід проведення: тренер роздає учасникам аркуші з пропозиціями (Додаток…). Розглядаючи запропоновані ствердження, учасники тренінгу на аркушах з питаннями ставлять свої мінуси і плюси, погоджуючись або ж ні з ними. В кінці вправи ведучий найспірніші питання ставить на обговорення: «Чому такі варіанти поведінки Ви вважаєте найменш прийнятними для себе?».
Як підсумок вправи тренер і учасники повинні зійтись на тому твердженні, що одним з найдійовіших шляхів розв'язання будь-яких сімейних, шкільних конфліктів є повага і партнерське ставлення доне до одного.

9.Вправа «Умови ефективного виховання» (10 хв.)
Мета: сприяти усвідомленню учасниками виховного процесу особистої відповідальності за виховання і розвиток дітей.
Хід проведення: вправа виконується за методикою КТС «Естафета творчої думки» - форми творчого обговорення проблемних питань щодо організації життя шкільного колективу у взаємодії з сім'єю та громадськістю.
Педагог-тренер називає учасникам (лідерам 2-3х груп) проблемні питання, які починаються зі слів: Умови ефективного виховання у сім'ї та школі залежать від:
·                                                                    Мікроклімату здорових стосунків між усіма членами родини, колективу дітей та педагогів ЗОНЗ;
·                                                                    Позитивного прикладу батьків, вчителів і взагалі дорослих членів суспільства;
·                                                                    Авторитету батьків, педагогів та рівня на ідеал в суспільстві;
·                                                                    Достатнього рівня педагогічної культури батьків, педагогів;
·                                                                    Усвідомлення учасниками виховного процесу (батьків, педагогів, громадськості) відповідальності перед суспільством за виховання дітей.
10.                 Підсумкова вправа «Дякуємо!» (5 хв.)
Мета: підвести підсумки роботи, визначити активістів тренінгу, подякувати за співпрацю, сприяти зняттю емоційної напруги.
Хід проведення: педагог-тренер проводить підсумки заняття, дякуючи всім за ефективну співпрацю, називає найактивніших учасників тренінгу.
На закінчення пропонує учасникам висловити своє враження від заняття, підійти один до одного і подякувати за спілкування і співпрацю під час заняття.


                                                      Проект
«Трикутник: учень-школа-родина»


Керівництво проектом: директор школи, Сокорчук Л.В.., заступник директора з ВР, голова шкільного батьківського комітету, президент учнівського самоврядування

Учасники проекту: учні, вчителі, батьки школи

Тип проекту: практично орієнтований, міжпредметний, серед учасників школи, колективний, довготривалий

 Актуальність
Метою освіти й виховання є всебічний розвиток дитини як особистості та найвищої цінності держави, розвиток її талановитості , інтелектуальних і фізичних здібностей, виховання високих моральних якостей, формування громадян, здатних до свідомого суспільного вибору, примноження на цій основі інтелектуального, творчого, культурного потенціалу народу.
            Досягнення цієї мети передбачає інтеграцію виховних сил школи та родини, створення умов для отримання дорослими і дітьми досвіду ділової конструктивної взаємодії, що у свою чергу веде за собою необхідність вивчення рівня педагогічної культури батьків, сімейно-побутових умов учнів, надання допомоги батькам у родинному вихованні через систему педагогічного навчання, пропаганду кращого досвіду родинного виховання, залучення батьків до організації навчально- виховної роботи.
 Мета і завдання проекту
            Проект розроблено з метою:
·        підвищення рівня духовних, моральних цінностей і авторитету родини, створення сприятливих умов для її всебічного розвитку як основи суспільства та держави
·        формувати розуміння того, що сім’я – це запорука міцності держави
·        нагромадження педагогічних знань, необхідних батькам для виховання дитини
·        підвищення самосвідомості батьків та визначення їхньої особистої шкали цінностей
·        надання допомоги родинам у формуванні, збереженні та розвитку традиційних родинних звичаїв
·        сприяння соціальній та громадській активності родини
·        розширення традиційних духовних цінностей родини
·        сприяння партнерським стосункам у родині
Основними завданнями проекту є:
·        формування у батьків розуміння важливості ролі родини у житті суспільства, вихованні нового покоління
·        поширення позитивного виховного досвіду родин серед батьків, учнів шляхом відродження національних свят, обрядів, пропаганди кращих духовних надбань народу, підтримки та розвитку традицій, спрямованих на зміцнення родини, формування демократичного світогляду, самосвідомості та громадської єдності
·        виявлення характеру і принципів взаємодії між батьками й дітьми, батьками й вчителями, вчителями й учнями та загальні закономірності розвитку дитини в процесі такої взаємодії
·        створення сприятливих умов для повноцінного морально – психологічного, соціального , культурного, духовного розвитку родини, гармонізації взаємовідносин поколінь
·        формування у підлітків розуміння пріоритету виховання дітей у родині та гуманних взаємин між членами кожної родини та в суспільстві
·         діагностування соціально-психологічного портрету родини
 Етапи реалізації проекту
І етап - організаційний-2011-2012 н.р.
·        опрацювання нормативно-правових документів
·        ознайомлення з новинками літератури з даної проблеми
·        вивчення передового досвіду впровадження інновацій
·        проведення моніторингу учнівського, педагогічного, батьківського середовища з даної проблеми
·        проведення педагогічних рад, учнівських та батьківських конференцій, педагогічних читань з даної проблеми
ІІ етап – організаційно-практичний – 2012-2013 н.р.
·        створення консультаційного центру по реалізації проекту
·        створення творчої педагогічної майстерні
·        індивідуальна робота
·        проведення круглих столів, диспутів, методичних об’єднань, розробка індивідуальних проектів
·        проведення родинних свят
·        програма «Я межирічанин»
·        робота клубів «Діалог поколінь», «Відверта розмова»  
·        загальношкільний батьківський всеобуч
·        систематизація та оформлення отриманого матеріалу
ІІІ етап – практичний – 2013-2014 н.р.
·        впровадження в навчально-виховний процес виховних інновацій
·        проведення психолого – педагогічних семінарів, семінарів-практикумів
·        робота науково-методичної ради, творчих груп
·        робота школи творчого класного керівника
·        моніторинг виховного процесу
Очікувані результати
·        підвищення рівня педагогічних знань батьків
·        вироблення моделі педагогічної взаємодії родини і школи
·        удосконалення методів діагностики й корекції виховного потенціалу родини
·        створення на основі діагностування соціально-психологічного портрету родини та індивідуальний супровід родини
·        створення здорового мікроклімату у школі
·        розвиток життєтворчості всіх учасників навчально-виховного процесу.







                                                              Проект
«Славному роду нема переводу»

Керівник проекту:
вчитель історії Тернавська Віта Володимирівна

Учасники проекту:
учні 5-11-х класів; батьки учнів школи

Тип проекту:
пошуково-дослідницький, довготривалий, особистісний

І. Актуальність

*    Утвердження принципів історичної пам’яті, усвідомлення ролі свого роду в історії держави.
*    Залучення до національної традиції пошанування предків, збереження пам’яті про свій рід. …              Без знання генеалогії неможливо виховати справжнього громадянина суверенної держави.


ІІ. Мета і завдання проекту

*    Сприяння активізації пошуково-народознавчої роботи на базі СЗШ Створення пошукових загонів у класних колективах з метою дослідження історії сімей учнів.
*    Активізація роботи гуртка «Спадщина».
*    Вивчення генеалогії сімей, збір фотографій, запис спогадів бабусь, дідусів, створення генеалогічних дерев.
*    Вдосконалення учнями навичок проектної роботи.
*    Розвиток пізнавальних інтересів, творчих здібностей учасників проекту.
*    Підвищення національної культури школярів.
*    Розвиток життєвих компетенцій.
*    Виховувати любов до своєї родини, повагу до рідних, близьких, друзів, формувати розуміння того, що сім’я – це запорука міцності держави.


ІІІ. Етапи реалізації проекту

Діагностико-концептуальний:
1.     Опрацювання літератури з даної проблеми.
2.     Розподіл доручень між учасниками проекту.
3.     Створення й визначення функцій пошукових загонів.
4.     Проведення моніторингу учнівського середовища з даної проблеми.

Організаційний:
1.     Розробка плану роботи навчального закладу з виховання учнів на народних традиціях в рамках Всеукраїнської акції.
2.     Організація та проведення конкурсів-виставок:
§  генеалогічних дерев;
§  малюнків «Моя сім’я»;
§  робіт декоративно-прикладного мистецтва, виробів народних промислів «Мій дім».
3.     Систематизація та оформлення отриманого матеріалу.

Практичний:
1.     Написання творчих робіт «Родовідне дерево».
2.     Створення родовідних дерев.
3.     Проведення зустрічей зі старійшинами родів.
4.     Організація виставок кращих робіт учнів школи.
5.     Проведення родинних свят, батьківських конференцій.

Очікувані результати:
1.     Розвиток пізнавальних інтересів учнів.
2.     Перетворення учнів з об’єктів виховного впливу на суб’єктів виховної діяльності.
3.     Набуття учнями навичок дослідницької роботи.
4.     Оптимізація умов для співпраці всіх учасників навально-виховного процесу.
5.     Створення здорового мікроклімату в школі, сім’ї.
6.     Розвиток життєтворчості учнів.





                                                             Проект
«Рідна мати моя, ти ночей не доспала»
(95-річчю з дня народження А.С. Малишка присвячується)

Керівники проекту:
вчителі української мови

Учасники проекту:
учні 5-11-х класів; батьки учнів школи

Тип проекту:
пошуково-дослідницький, особистісний

І. Актуальність проекту як навчальної технології
           
В основі проекту утвердження принципів загальнолюдської моралі (правди, справедливості, доброти, краси, любові до матері). Ці моральні цінності споконвіку були притаманні українському народові. Нехтування традиціями свого народу, незнання історії рідного краю призвели до втрати молоддю національної свідомості, патріотизму. Без знання традицій, звичаїв, історії рідного краю, вивчення кращих літературних творів неможливо виховувати справжнього громадянина суверенної держави. Участь у проекті забезпечує вміння вирішувати значущі в дослідницькому, творчому плані проблеми, що потребує інтегрованих знань, дослідницького пошуку для її розв’язання.

ІІ. Мета й завдання проекту

*    Дослідити життєвий і творчий шлях А.С. Малишка.
*    Дослідити пісенну творчість поета.
*    Навчати учнів будувати виступи, логічно висловлювати свої думки.
*    Виховувати розуміння прекрасного у людських стосунках, вічних істин людського буття.
*    Виховувати у дітей повагу до родини, толерантність, терпимість, доброту.
*    Удосконалювати вміння ефективно використовувати засоби електронних комунікацій.


ІІІ. Механізм реалізації проекту

*    Постановка проблеми.
*    Визначення теми й мети проекту.
*    Ознайомлення учнів із суттю проекту та основними етапами його реалізації.
*    Робота з інформаційними ресурсами.
*    Організація роботи творчих груп:
§  «Незабутні сторінки біографії А.С. Малишка»;
§  «Читаючи поезію А.Малишка…»;
§  «Поетичні образи поезій А.Малишка у творах шкільних художників»;
§  «На творчість мене надихає муза А.Малишка»


ІV. Структурна організація проекту

            Ключове питання:
-         У чому неповторність і самобутність творчості А.С.Малишка
Роль матері в житті кожної людини.

            Тематичні питання:
-         Що єднає пісенну творчість А.Малишка з народним мелосом?
-         Як творчість А.Малишка надихає шкільних поетів, художників, акторів?

V. Очікувані результати
*          Вироблення в учнів умінь працювати з додатковою літературою, систематизувати матеріал, робити висновки.
*          Широке залучення учнів до конкурсу творчих робіт «Рідна мати моя, ти ночей недоспала» (створення поетичного портрету рідної матері).
*          Розвиток акторських здібностей учасників постановки «Прометей» (за поемою А.Малишка «Прометей»).
*          Виховання святого, трепетного почуття любові до Матері.


                                                                                 
Правила поведінки
учнів загальноосвітньої школи

1. Загальні правила поведінки

1.1. Учень приходить до школи за 10 - 15 хвилин до початку занять, чистий і охай­ний. При вході в школу дотримується правил ввічливості, знімає в гардеробі верхній одяг і прямує до місця проведення уроку.
1.2.  Забороняється приносити до школи та на її територію з будь-якою метою та використовувати будь-яким способом зброю, вибухові або вогненебезпечні предмети та речовини; спиртні напої, наркотики, інші одурманюючі речовини та отрути, газові балончики.
1.3.  Не дозволяється без дозволу педагогів іти зі школи та з її території в урочний час. У разі пропуску учбових занять учень повинен пред'явити класному ке­рівнику довідку від лікаря або записку від батьків (або особи, яка їх заміняє) про причину відсутності на заняттях. Пропускати заняття без поважних причин забороняється.
1.4. Учень школи приносить необхідні навчальні приладдя, книги, зошити, щоден­ник. Приходить до школи з підготовленими домашніми завданнями з предме­тів згідно з розкладом уроків.
1.5.  Учень школи проявляє повагу до старших, піклується про молодших. Учні й педагоги звертаються один до одного шанобливо. Школярі поступаються до­рогою дорослим, старші школярі - молодшим, хлопчики - дівчаткам.
1.6.  Поза школою учні поводяться скрізь і всюди так, щоб не осоромити свою честь та гідність, не заплямувати добре ім'я школи.
1.7.  Учні бережуть майно школи, надають посильну допомогу в його ремонті, аку­ратно відносяться як до свого, так і до чужого майна.


2. Поведінка на заняттях

2.1. При вході педагога в клас учні встають на знак вітання, сідають після того, як учитель відповість на вітання й дозволить сісти. Так само учні вітають будь-якого дорослого, що увійшов до класу під час занять.
2.2. Протягом уроку не можна шуміти, відволікатися самому й відволікати інших сторонніми розмовами, іграми та іншими, що не стосуються уроку, справами. Урочний час повинен використовуватися учнями тільки для навчальних цілей. За першою вимогою вчителя (класного керівника) необхідно пред'являти щоден­ник. Будь-які записи в щоденниках учнями повинні виконуватися охайно. Після кожного навчального тижня батьки учня ставлять свій підпис у щоденнику.
2.З. Якщо під час занять учню необхідно вийти з класу, то він повинен підняти руку й попросити дозвіл у вчителя.
2.4. Якщо учень хоче поставити запитання вчителю або відповісти на запитання вчителя, він піднімає руку. Дзвінок про закінчення уроку дається для вчителя. Тільки коли вчитель оголосить про закінчення заняття, учень має право покинути клас. При виході вчителя або іншого дорослого з класу учні встають.
3. Поведінка до початку, на перервах і після закінчення занять

3.1. До початку уроку учень повинен:
прибути до кабінету, увійти до класу й підготуватися до уроку.
3.2. Під час перерви учні зобов'язані:
навести чистоту та порядок на своєму робочому місці, вийти з класу; рухаючись коридорами, сходами, триматися правої сторони; підкорятися вимогам працівників школи, чергових учнів; допомагати підготовляти клас на  прохання вчителя до наступного уроку; у разі спізнення на урок постукати у двері кабінету, зайти, привітатися з вчителем, вибачитися за спізнення й попросити  дозволу сісти на місце.
3.3. Під час перерв учням забороняється:
бігати сходами, поблизу вікон і в інших місцях, не пристосованих для ігор; штовхати один одного, кидатися предметами й застосовувати фізичну силу для вирішення будь-якої проблеми; вживати непристойні вирази й жести на адресу будь-яких осіб, шуміти, заважати відпочивати іншим; палити в будівлі й на території школи.
3.4.  Після закінчення занять учень повинен:
одержати одяг з гардеробу, акуратно одягнутися й покинути школу, дотримуючись правил ввічливості.
3.3.  Черговий по класу:
знаходиться в класі під час перерви; забезпечує порядок у класі, провітрює приміщення; допомагає вчителю підготувати клас до наступного уроку, стежить і підтримує відповідні санітарні умови.
3.4.  Учні, знаходячись в їдальні:
підкоряються вимогам учителя та працівників їдальні; дотримуються черги при отриманні їжі; проявляють увагу й обережність при отриманні та вживанні гарячих та рідких страв; вживають їжу й напої, придбані в їдальні чи принесені з собою, тільки в їдальні.


4. Кінцеві положення

4.1.  Учні не мають права пропускати заняття без поважних причин.
4.2.  Учні не мають права під час знаходження на території школи та при проведенні шкільних заходів скоювати дії, небезпечні для власного життя й здоровя та оточуючих.
4.3.  Учні не мають права знаходитися в приміщенні школи після закінчення учбових занять або позаурочних заходів без дозволу працівників школи.



МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Межирічківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Вул. Чкалова, 5А, с. Межирічка Голованівського району, Кіровоградської області, 26510, тел.(05252) 43-0-40,
e-mail: miroshnichencoelena@gmail.com,  код за ЄДРПОУ 32932878
від__________________ №_____________

Аналітична довідка
Щодо організації діяльності базового загальноосвітнього навчального закладу з основ здоров’я, безпеки життєдіяльності
1.     Межирічківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
3.     Сокорчук Лариса В’ячеславівна
4.     Аналіз діяльності за попередній навчальний рік
У 2014/2015 навчальному році робота школи була спрямована на виконання завдань Указів Президента України «Про додаткові заходи щодо підвищення якості освіти в Україні», «Про заходи щодо забезпечення пріоритетного розвитку освіти в Україні» від 30.09.2010 № 926/2010, Законів України «Про освіту» (зі змінами), «Про загальну середню освіту» (зі змінами), «Про мови…», положень Національної доктрини розвитку освіти, інших чинних законодавчих і нормативних-правових документів у галузі загальної середньої освіти.
Згідно з річним планом роботи школи, з метою підвищення професійної майстерності вчителів, розвитку їх творчої ініціативи, переосмислення змісту, форм та методів своєї роботи в світі нових вимог педагогічної та психологічної науки, з метою підвищення якості навчання педагогічний колектив працював над методичною проблемою «Підвищення якості знань учнів, формування повноцінної та різносторонньої особистості на основі впровадження в навчально-виховний процес  педагогічних технологій».
Основними цілями та завданнями цієї роботи є:
-         Спрямування роботи на виконання нових Державних стандартів освіти та програм з їх цілями та предметним змістом, виконання законодавчих, нормативних та інструктивних документів з основ здоров’я та охорони праці;
-         Вивчення, узагальнення та запровадження перспективного педагогічного досвіду, інноваційних технологій та сучасних методик;
-         Поліпшення якості проведення уроків, практичних, гурткових, спрямованих на формування в учнів мотивації дбайливого ставлення до життя і здоров’я;
-          Забезпечення системного використання  здоров’язберігаючих педагогічних технологій у навчальній та виховній діяльності.
Реалізація цих цілей та завдань здійснюється  через роботу підсистем закладу:
-         Управлінську;
-         Дидактичну;
-         Виховну;
-         Методичну;
Крім того реалізація усіх цих завдань проходить  через безпосередню участь учнівського самоврядування. Однією із цих структур є центр"Спорту та здорового способу життя", волонтерський  загін "Турбота", які працюють та розробляють план на рік,проводять систематичні оперативні наради, співпрацюють з класними керівниками, беруть участь у проведенні заходів.
Слід відзначити участь вчителя фізичної культури  КоночукаО.О. за його керівництвом активно працює центр"Спорту та здорового способу життя". Форми роботи центру різноманітні. Традиційними є турніри з футболу, настільного тенісу, шашок.
Психологічна служба школи одним із основних завдань  ставить орієнтацію учнів на здоровий спосіб життя, тому психологом,  Гошуляк Оксаною Валеріївною,  було сплановано та проведено соціально-психологічний тренінг для учнів старших класів "Рівний-рівному", достатня увага приділяється роботі з батьками та реалізації спільних проектів сім’ї і школи "Ми проти куріння" "Зупинимо СНІД" "Алкоголізм та підлітки", крім того було проведено соціально-психологічне дослідження за методикою "Ціннісні орієнтації", яка дала можливість учням старших класів самому визначити найважливішу цінність "Здоров’я".
Управлінська  діяльність має на своїй меті забезпечення системного використання  здоров’язберігаючих педагогічних технологій у навчальній та виховній діяльності. З цією метою проводяться  тижні педагогічної майстерності шляхом проведення  серії відкритих уроків кращих вчителів школи :
У ході реалізації плану методичної роботи адміністрацією школи проводилися індивідуальні консультації з молодими фахівцями, оперативні методичні наради, огляди новинок педагогічної літератури. Вчителі школи працюють над індивідуальними методичними темами, обраними залежно від рівня педагогічної майстерності, інтересів вчителів.
 На  належному рівні в цьому році проводились предметні тижні.
З метою формування в учнів свідомого ставлення до свого життя і здоров’я, оволодіння основами здорового способу життя, життєвими навичками безпечної для життя і здоров’я поведінки введено факультативні курси : у 7 та 8 класах  «Профілактика ризикованої поведінки і ВІЛ/СНІДу» за проектом «Захисти себе від ВІЛ» - по 2 год.
Протягом навчального року адміністрацією школи здійснювався внутрішкільний контроль.  Директором школи було відвідано 86  уроків, заступником директора з НВР – 103 , з них на високому рівні проведено 58%, на достатньому рівні – 32%, на середньому –10% . Було вивчено стан викладання, української мови та літератури, світової літератури, художньої культури,  образотворчого мистецтва, стану викладання навчальних предметів в початкових класах. Здійснювався контроль за виконанням рекомендацій, наданих під час перевірки адміністрацією школи. На кінець 1 семестру та навчального року було перевірено виконання вчителями навчальних програм. Усі матеріали внутрішкільного контролю узагальнено в  довідках і наказах по школі.
Проводилися дослідження рівня навчальних досягнень учнів з різних предметів. Порівняльний аналіз за 3 останні роки дозволив визначити шляхи вдосконалення навчально-виховного процесу.
Навчальні досягнення учнів школи за три роки стабільні, але зменшився відсоток учнів, які навчаються на високому рівні.
У цьому навчальному році учні початкових класів брали участь у районному етапі конкурсу з української мови ім..П.Яцика. Відповідно до плану роботи методичних об’єднань вчителів
-початкових класів;
-суспільно-гуманітарного циклу
-природничо-математичного циклу
Проводились планові засідання, були взаємовідвідані уроки вчителів, які атестувались у 2014/2015 н.р.
 В цьому році вчителі більш активно залучали учнів до участі в олімпіадах та конкурсах. Переможцями олімпіади ІІ рівня з хімії став:
Учень 9 класуРуслан, який посів І місце, ,вчитель МирошниченкоО.В.
- з фізики учень 9 класу Маліковський Руслан посів ІІІ місце, ,вчитель Закалашнюк А.А. учень 11 класу Харкавенко Вадим посів ІІ місце
- з англійської мови учениця 11 класу Розумович Вікторія зайняла 3 місце.
- з історії учень 9 класу Франкевич Артур посів ІІІ місце
Державна підсумкова атестація випускних класів проводилась згідно вимог. Високий результат з ДПА показали
4 клас:
з української мови – 67 %
з математики – 58%
з українського читання – 62%
11 клас:
з української мови –  71%
з математики – 51%
з історії – 81%
9 клас :
з української мови – 49%
з математики – 36 %     
з біології – 48 %
Отримали : атестати –  12 учнів,  свідоцтва звичайного зразка – 14  учнів, 2 учні отримали свідоцтва з відзнакою, 14 учнів учнів школи отримали похвальні листи «За високі досягнення у навчанні».Стабільність навчальних досягнень учнів пов’язана із ростом професійної майстерності вчителів, зацікавленістю учнів  навчанням.
Отже, слід зазначити, що методична робота у 2014/2015 н.р. проводилася на достатньому рівні.
Відсоток учнів, які засвоїли навчальні програми за рік на високому та достатньому рівні, складає  24%.
Кількість учнів, які мають середній рівень навчальних досягнень з предметів, становить  63%.








ПІДСУМКИ  ДПА 
в 9 класі  Межирічківська ЗШІ-ІІІ ступенів
  у 2014/2015 навчальному році

Навчальний предмет

Загальна к-ть учнів 9кл.
К-ть учнів, які складали ДПА 
Рівень навчальних досягнень учнів (кількісні показники)
початковий
середній
достатній
високий
1
українська мова (диктант)
16
16
-
13%
69%
18%
2
математика
16
16
-
19%
56%
25%
3
біологія
16
16
-
13%
56%
31%

ПІДСУМКИ  ДПА 
в 11класі  Межирічківська ЗШІ-ІІІ ступенів
  у 2014/2015 навчальному році
Навчальний предмет

Загальна к-ть учнів   11кл.
К-ть учнів, які складали ДПА 
Рівень навчальних досягнень учнів (кількісні показники)

початковий
середній
достатній
високий
1
українська мова
12
12
16%
42%
33%
9%
2

3
математика

12
12
-
33%
67%
-
історія
12
12
-
25%
50%
25%

Зауваження та пропозиції щодо організації навчальної роботи:
1.Вчителям-предметникам
1.1.Вдосконалювати роботу з обдарованими дітьми
1.2.Працювати над вдосконаленням системи навчальної та виховної роботи.
            









Ситуація №1
Людина травмована у неї капілярна кровотеча з руки, потрібно надати домедичну  допомогу
Капілярна крово­теча добре зупиняється стисною пов'язкою, перед чим шкіру навколо рани обробляють розчином йоду, спирту
Конкурс «Як правильно і швидко надіти протигаз»
Стає мо командами в рядок один за одним , перші починають змагання капітани, одягають якнайшвидше протигаз, потім перчать своїм членам команди , це все фіксує журі,яка команда найшвидше іякісно справиласьіз завданням тай виграла.
Ситуація №2
Артеріальна кровотеча з поранених кінцівок(ніг), використовуючи джгут, або підручні засоби.
Найнадійнішим методом тимчасової зупинки артеріальної кровотечі з поранених кінцівок (рук чи ніг) є накладення гумового джгута (трубки). Кінцівку з місці накладання джгута обгортають марлею, рушником чи іншою тканиною, підіймають, джгут розтягують і роблять ним 2—3 оберти навколо кінцівки. Кінці джгута скріплюють за допомогою ланцюжка з крючком, а в разі їх відсутності — зв'язують. Якщо джгут накладено правильно, пульс нижче місця накладання зникає. Тривалість використання джгута обмежується двома годинами, а взимку -  однією годиною, у противному разі кінцівка мертвіє.
Конкурс капітанів «Пожежна безпека»
Ситуація №3
Перелом хребта, потрібно правильно надати допомогу і транспортувати його до лікарні
Допомога. Потерпілого необхідно дуже обережно піднімати та переносити. Не допускати згинання хребта, тому що в цьому випадку можна пошкодити спинний мозок. Найважливіше — забезпечити нерухомість хребта. Для цього потерпілого кладуть на ноші з жорсткою поверхнею в положенні на животі; під плечі та голову підкладають валик. Для того щоб покласти потерпілого на ноші, спершу потрібно обережно повернути його вниз животом, а потім двоє-троє людей одночасно піднімають його і кладуть на ноші, не допускаючи при цьому згинання хребта. Можна перед тим, як піднімати потерпілого, підкласти під нього дошку. При переломі шийної частини хребта голову
Конкурс знавців надання першої допомоги при ураженні електричним струмом.
Ситуація №4
Людина непритомна потрібно надати домедичну допомогу
Показати,як проводиться
Зовнішній масаж серця
 Зовнішній масаж серця здійснюється негайно після його зупинки. Потерпілого кладуть на спину на тверду поверхню. Особа, що надає допомогу, стає на коліна зліва від потерпілого, кладе обидві долоні (одна поверх другої) на нижню третину грудної клітки зліва і починає робити масаж — ритмічне стискання серця між грудиною та хребтом з частотою 60разів на хвили­ну. Сила поштовху має бути такою, щоб грудина зміщувалась вглибину на 4-5см. Після кожного поштовху руки на мить віднімають від грудної клітки, а потім знову натискають. При правильному масажі серця під час натискання на грудину відчуватиметься легкий поштовх сонної артерії і звуження протягом кількох секунд зіниці, рожевіє шкіра обличчя і губи, з'являються самостійні вдихи.
Потрібно три учасники з групи, ви почули повідомлення про радіаційний вибух
Один постраждалий не може рухатися, вам потрібно одягнути собі і постраждалому протигаз і плащ і швидко переправити постраждалого у лікарню .хто швидко і якісно це зробить, той переміг.
Ситуація №5
Перелом руки чи ноги, вам потрібно, використовуючи підручні засоби, надати допомогу




                                              СЦЕНАРІЙ
диспуту «Уникаючи небезпеки»
(здоровий спосіб життя)
матеріали для бесіди з учнями 9-11 класів

Учні повинні: знати та виконувати основні правила здорового способу життя.
Форма проведення заняття: диспут.
Дидактичне забезпечення: мультімедійний проектор, стенд «Здоровий спосіб життя», відеоролики з пропаганди здорового способу життя.
Базова інформація цього заняття може бути використана під час проведення класної години. На уроці можуть бути використані відеосюжети, підготовлені за даною тематикою.
І. Вступне слово:
Ведучий: На початку великого шляху, який називається життям, кожен з вас стоїть перед вибором. Отже, що краще – бути здоровим, багатим і щасливим чи хворим, бідним і нещасливим? Для того щоб зберегти здоров’я, бути успішним у житті, створити гарну сім’ю, потрібно не піддатися тютюновій спокусі.
Дорослі часто усвідомлюють, що колись почавши курити, зробили це необачно. Вони б раді кинути, та вже пізно. Їм також важко сказати вголос, що через власну слабкість дуже багато втратили: здоров’я, час, красу. Задумайтесь, юні друзі. Наша зустріч сьогодні – можливість поміркувати, зробити для себе висновки.
Ведучий: Для початку я хочу ознайомити з матеріалами стенду «Здоровий спосіб життя» (демонстрація та коментар матеріалів стендів).
Ведучий: А зараз творче завдання для вас – поділіться на групи та намалюйте портрет курця, як ви собі уявляєте (протягом 10 хв. робота учнів).
Демонстрація малюнків, кращі попадають до виставки НМЦ.
Ведучий: Ми дуже часто рівняємося на європейські країни, але там становиться модним здоровий спосіб життя, може і нам взяти гарний приклад.
Доказом того є рекламні ролики про вплив куріння.
Увага на екран ( 5 хв. – перегляд відеоматеріалів).
Ведучий: Всіх прошу озброїтися ручками та папером. Зараз ми проведемо тест на нікотинову залежність доктора Фагерстрома (проводиться тест).
1.   Коли Ви тягнетеся до сигарети після того, як прокинетеся?
-         протягом 5 хв. (3)
-         від 6 до 30 хв. (2)
-         від 31 до 60 хв. (1)
-         більше ніж 60 хв. (0)
2.   Чи важко Вам не палити в місцях, заборонених для паління?
-         так (1)
-         ні (0)
3.   Від якої сигарети найважче відмовитися?
-         ранкової (1)
-         подальшої (0)
4.   Скільки сигарет ви щоденно палите?
-         10 або менше (0)
-         11-20 (2)
-         21 і більше (3)
5.   Ви більше палите ранком чи протягом дня?
-         ранком (1)
-         протягом дня (0)
6.   Чи палите Ви під час хвороби, коли перебуваєте на постільному режимі?
-         так (1)
-         ні (0)
Підрахуйте суму балів, щоб визначити рівень своєї залежності.
0-3 бали – низький рівень залежності.
За допомогою сили волі, а також за підтримки лікаря, фармацевта, знайомих Ви можете звільнитися від нікотинової залежності.
4-5 балів – середній рівень залежності.
Регулярне вживання жувальної гумки «Нікоретте» повинно допомогти Вам перебороти бажання палити.
6-10 балів – високий рівень залежності.
Ваш організм може опиратися бажанню відмовитися від сигарети. Жувальна гумка «Нікоретте» звільнить Вас від неприємного відчуття нікотинового голоду.
Ведучий: Я не питаю про набрані бали, але кожен з Вас хай задумається. Я у своєму житті ніколи не курила, тому я дуже легко роблю це …… (розривається пачка сигарет).
А ви можете зробити так саме?



СЦЕНАРІЙ
творчої гри «Уникаючи небезпеки»
(безпека в побуті для дітей середнього шкільного віку)

Учні повинні: знати правила безпеки в побуті.
Учні повинні вміти: правильно реагувати на різноманітні надзвичайні ситуації, находити вирішення даної НС.
Форма проведення заняття: творча гра.
Дидактичне забезпечення: мультімедійний проектор, плакати «Правила користування газом в побуті», стенд «Пожежна безпека».
Базова інформація цього заняття може бути використана під час проведення класної години. На уроці можуть бути використані відеосюжети, підготовлені за даною тематикою.

І. Вступне слово.

ІІ. Бесіда «Правила користування природним газом».

Ведучий: Витікання газу в приміщенні й неправильне його горіння, а також самостійний ремонт газової апаратури можуть призвести до нещасних випадків. Необхідно систематично провітрювати приміщення де є газова апаратура, стежити за сприятливістю вентиляції. Треба знати, що працівники житлово-експлуатаційних контор зобов’язані не менше одного разу на квартал перевіряти стан вентиляції та димоходів у квартирах (демонструються слайди на проекторі).
Забороняється:
1.  користуватися газовими колонками, котлами для місцевого обігріву, гарячого водопостачання за відсутності тяги. Перевірити наявність тяги можна запаленим сірником або краще свічкою, піднесеною до вентиляційного віконця;
2.  відкривати кран на газопроводі перед плитою не перевіривши, чи закрито всі крани на розподільному щитку плити;
3.  відкривати кран газової плити, не маючи в руці запаленого сірника або  спеціальної електричної запальнички;
4.  допускати заливання рідиною пальників, які горять. Якщо це випадково станеться, потрібно загасити пальник, прочистити його, видалити рідину з піддона;
5.  стукати по кранам, пальникам і лічильникам твердими предметами, а також провертати ручку кранів щипцями, ключами тощо;
6.  самостійно ремонтувати газову плиту або газопідвідні трубопроводи;
7.  прив’язувати до газових труб, плити й до кранів мотузки, вішати на них білизну та інші речі.
8.  дозволяти дітям користуватися газовими приладами.
9.  залишати без догляду газові прилади навіть на короткий час.
Відчувши запах газу, негайно перекрийте кран газопроводу й терміново зателефонуйте за номером 04.
Ведучий: Якщо ви були уважні, ви зможете назвати основні дії при витіканні газу (діти відповідають на запитання).
-                           не вмикайте електрики;
-                           не користуйтеся для освітлення сірниками;
-                           не паліть;
-                           не користуйтеся відкритим вогнем;
-                           обов’язково провітріть приміщення;
-                           перевірте (перекрийте) крани газоподачі;
-                           викличте аварійну бригаду за телефоном 04.
Ведучий: Страшна катастрофа сталася 13 жовтня о 1000 в десятиповерховому будинку № 127 по вул.. Мандриківська м. Дніпропетровськ, коли рухнув цілий під’їзд, що призвело до людських жертв (продемонструвати фото з журналу «Надзвичайна ситуація» № 10 – 2007 р.).
Ведучий: Вашій увазі пропонується ситуаційна задача – поспішаючи в гості ви не повністю перекрили кран газової плити. Ідучи з квартири, ви щільно зачинили вікна, кватирки, балкон. Повернувшись додому, відчули запах газу. Що ви зробите в такій ситуації?
а) увімкнете електричне світло й підете до газової колонки, щоб перекрити кран;
б) викличете службу за номером 04;
в) не вмикаючи світло, відчините вікна, кватирки, двері й провітрите приміщення, попередньо закривши до кінця кран (правильна відповідь – в; у разі потреби – б).
Ведучий: Після сьогоднішнього заняття я впевнена, що і ми самі, і ваші  близькі та друзі будуть дуже уважні при використанні газу в побуті.
А зараз вашій увазі невеликий фільм «Пожежа у Владивостоці» (перегляд фільму – 5 хв.).
Ведучий: Як ви думаєте, могло б таке трапитись, якщо були б виконані всі правила пожежної безпеки?
Тому друга частина буде присвячена повторенню азів пожежної безпеки. До вашої уваги вікторина з цих питань:
1.   Для виклику пожежної бригади потрібна монета вартістю:
а) 10 копійок
б) 50 копійок
в) жодної*
2.   Якщо вночі ви прокинулися в задимленій кімнаті, вам треба:
а) лежати в ліжку і кликати на допомогу
б) скотитися з ліжка й повзти до дверей*
в)встати і тікати з кімнати
3.   Якщо ви не можете відчинити вікно, щоб покликати на допомогу, коли будинок у вогні, вам потрібно:
а) виповзти до іншої кімнати
б) стукати у вікно
в) розбити вікно*
4.   Що слід зробити з електроприладами, якщо вони не потрібні вночі?
а) залишити ввімкненими
б) вимкнути й вийняти штепсель із розетки*
в) вимкнути, але вилку не виймати з розетки
5.   Які пожеженебезпечні речовини й матеріали ви знаєте?
6.   Чому зростає кількість пожеж в осінньо-зимовий період?
7.   Назвіть, у чому полягає потенційна небезпека пожежі у вашій квартирі, на кухні, на балконі, у спальні.

ІІІ. Заключна частина

Ведучий: Щиро дякую за відповіді, за цікаві думки. І якщо нашим заняттям ми допоможемо хоча б раз вирішити конкретну ситуацію, якщо ви розповісте своїм близьким та друзям те, що почули, побачили, таким чином наше життя стане трошки безпечніше.


СЦЕНАРІЙ
заняття-подорожі «Уникаючи небезпеки»
(правила пожежної безпеки, правила дорожнього руху для дітей молодшого шкільного віку)
Учні повинні: знати правила переходу вулиць, правила пожежної безпеки.
Учні повинні вміти: виконувати вказівки дорожніх знаків, правильно переходити дорогу після висадки з громадського транспорту, дотримуватись основних правил пожежної безпеки.
Тип заняття: засвоєння нових знань та формування умінь і навичок. Форма проведення заняття: заняття-подорож.
Дидактичне забезпечення: мультимедійний проектор, плакати «Правила дорожнього руху», «Правила пожежної безпеки».
Базова інформація цього заняття може бути використана під час проведення класної години. На уроці можуть бути використані ілюстративний матеріал (малюнки дітей) та відеосюжети, підготовлені за даною тематикою.
I. Вступне слово.

Ведучий: Я запрошую всіх Вас до подорожі вулицями нашого міста. Тут вранці і увечері безперервно снують тролейбуси, авто. Чітка робота транспорту та безпека руху залежить і від водія і від пішоходів. Тому правила дорожнього руху повинні знати не лише ті, хто сідає за кермо, а її пішоходи.
Сьогодні дві команди: «водії» та «пішоходи» допоможуть нагадати основні правила дорожньої безпеки.
II.  Конкурсна програма.
Перше завдання для команд: назвати дорожні знаки й показати їх:
І команда                                   ІІ команда
а) На асфальті білі смуги -           а) Біля школи знак помітиш
Хтось залишив дивний слід.          «Обережно-ходять діти!»Ліг тут поперед дороги                      Неспокійний пішохід.
П
ішохідний перехід.                       Швидкість стиш, уважно їдь.
(«Пішохідний перехід»)                          («Обережно-діти!»)
б). Знак говорить строго:
«Головна дорога!
Не лети, як вихор,
Може статись лихо» («Головна дорога»)

б) Тут доріжка пішохода                  і Знак говорить строго:
Простелилась край дороги,
Нею перехожі ходять
Без найменшої тривоги.
(«Пішохідна доріжка»)

в) Захворівши у дорозі. Певні будьте в допомозі Знак показує, що тут — Лікар з ліками Вас ждуть («Перша медична допомога»)


в) Пост ДАІ притуливсь край дороги,
 І коли ти, під'їхавши, станеш,
 -Тут отримаєш вмить допомогу.
 За порушення вхопиш догану.
 («Пост ДАІ»)









Ведучий: Поки команди готуються до другого конкурсу, пропоную гру для всіх дітей (проводиться гра «Красний, жовтий, зелений»).
Ведучий: Ще один іспит для команд краще відповісти на запитання:
1. Як називається ділянка дороги для безпечного перетинання проїжджої частини?
2. Що означає червоне світло світлофора?
3. Що повинен робити водій, побачивши знак «Обережно-діти!»?
4. Працівник міліції, який регулює рух транспорту та пішоходів?
5. Як   називається,   місце,    де   постійно   зупиняються   автобуси, тролейбуси?
6. Що робити, якщо в дорозі заболів зуб?

Ведучий: Підведення підсумків конкурсів.

Ведучий: Ми говорили з Вами про співробітників ДАІ, але на захисті нашого життя стоять і чоловіки, які борються з вогнем, якщо він стає ворогом, а не другом.
Дуже часто трапляються пожежі з вини хлопчиків та дівчаток. Тому сьогодні хочеться, нагадати основні правила пожежної безпеки: (коментарі по стенду «Пожежна безпека»).

Ведучий: На нашій виставці ви бачите чудові малюнки на тему «Пожежна безпека», які намалювали школярі нашої області (демонстрація малюнків). Ведучий: А зараз ми побачимо фільм. Але це буде не мультик, не казка, а документальний фільм, про те, як відбуватиметься вигоряння кімнати. Я прошу бути дуже уважними, щоб така біда не трапилась з вами ніколи. (демонстрація фільму).
Ведучий: Заключне слово. Наше заняття носить назву «Уникаючи небезпеки». І сьогодні ви побачили - як важливо додержуватися основних правил пожежної безпеки, правил дорожнього руху, я хочу побажати всім щоб ніяких надзвичайних ситуацій не трапилося у нашому житті.



                                                                                            
№П.П








    
Повна назва навчального закладу






Прізвище , ім.’я по батькові директора






Кількість учнів , що пройшли навчання за проектом



Прізвище, ім.’я  по батькові  педагога тренера





Освіта за фахом


Освіта за фахом



Термін проходження навчання










7кл


8кл


1

Межирічківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Сокорчук Лариса В’ячеславівна

6

5

Кондратюк Ольга Іванівна

Вчитель російської мови та літератури

2013 рік


         Статистичні дані по учням

                    МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Межирічківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Вул. Чкалова, 5А, с. Межирічка Голованівського району, Кіровоградської області, 26510, тел.(05252) 43-0-40,
e-mail: miroshnichencoelena@gmail.com,  код за ЄДРПОУ 32932878
від__________________ №_____________

                                                  Аналітична довідка
Щодо організації діяльності базового загальноосвітнього навчального закладу з основ здоров’я, безпеки життєдіяльності
1.     Межирічківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
3.     Сокорчук Лариса В’ячеславівна
4.     Аналіз діяльності за попередній навчальний рік
У 2015-2016 навчальному році робота школи була спрямована на виконання завдань Указів Президента України «Про додаткові заходи щодо підвищення якості освіти в Україні», «Про заходи щодо забезпечення пріоритетного розвитку освіти в Україні» від 30.09.2010 № 926/2010, Законів України «Про освіту» (зі змінами), «Про загальну середню освіту» (зі змінами), «Про мови…», положень Національної доктрини розвитку освіти, інших чинних законодавчих і нормативних-правових документів у галузі загальної середньої освіти.
Згідно з річним планом роботи школи, з метою підвищення професійної майстерності вчителів, розвитку їх творчої ініціативи, переосмислення змісту, форм та методів своєї роботи в світі нових вимог педагогічної та психологічної науки, з метою підвищення якості навчання педагогічний колектив працював над методичною проблемою «Індивідуалізація та диференціація навчання як засіб орієнтації на особистість учня».
Сутність принципу індивідуального підходу в навчанні полягає у вивченні й врахуванні в навчальному процесі індивідуальних і вікових особливостей кожного учня з метою максимального розвитку позитивних і подолання негативних індивідуальних особливостей, забезпеченні на цій основі підвищення якості його навчальної роботи, всебічного розвитку .
Таким чином, принцип індивідуального підходу у навчанні – це вихідне, початкове положення щодо відбору змісту, форм організації та методів навчання, який реалізується через індивідуалізацію навчальної діяльності.
Поняття “індивідуальний підхід” тісно пов‘язане з поняттям “індивідуалізації” навчання. Зміст цих понять полягає у наступному: в першому випадку мають справу із принципом навчання, у другому – із здійсненням цього принципу, що має свої форми та методи .
Основними цілями та завданнями цієї роботи є:
-         Спрямування роботи на виконання нових Державних стандартів освіти та програм з їх цілями та предметним змістом, виконання законодавчих, нормативних та інструктивних документів з основ здоров’я та охорони праці;
-         Вивчення, узагальнення та запровадження перспективного педагогічного досвіду, інноваційних технологій та сучасних методик;
-         Поліпшення якості проведення уроків, практичних, гурткових, спрямованих на формування в учнів мотивації дбайливого ставлення до життя і здоров’я;
-          Забезпечення системного використання  здоров’язбережувальних педагогічних технологій у навчальній та виховній діяльності.
Реалізація цих цілей та завдань здійснюється  через роботу підсистем закладу:
-         Управлінську;
-         Дидактичну;
-         Виховну;
-         Методичну;
Крім того реалізація усіх цих завдань проходить  через безпосередню участь учнівського самоврядування. Однією із цих структур є центр"Спорту та здорового способу життя", волонтерський  загін "Турбота", які працюють та розробляють план на рік,проводять систематичні оперативні наради, співпрацюють з класними керівниками, беруть участь у проведенні заходів.
Слід відзначити участь вчителя фізичної культури КоночукаО.О. за його керівництвом активно працює центр"Спорту та здорового способу життя". Форми роботи центру різноманітні. Традиційними є турніри з футболу, настільного тенісу, шашок.
Психологічна служба школи одним із основних завдань  ставить орієнтацію учнів на здоровий спосіб життя , тому психологом , Гошуляк Оксаною Валеріївною було сплановано та проведено соціально-психологічний тренінг
Мета:
Активізувати процес самопізнання, розширити уявлення про світ професій та їхні особливості.
Діти сьогодні на нашому занятті ми з вами поговоримо про наше з вами життя, про наші здібності та можливості, про вибір який Вам доведеться зробити в житті.
А зараз ми з Вами пригадаємо  правила якими ми користуємося на наших заняттях:
- Бути активним
- Бути позитивним
- Поважати думку іншого
- Бути толерантним
- Користуватися правилом піднятої руки
  -  Діяти за принципом тут і зараз
-  Говорити по черзі
Діти Ви всі згодні з даними правилами, чи потрібно ще добавити якісь правила.
І перша наша вправа буде називатися " Очікування"
Мета :визначити наші з вами сподівання та очікування від тренінгу.
Пропоную Вам на наших корабликах записати свої очікування , щодо нашого з Вами заняття,та щоб нового Ви б хотіли дізнатися. Пропоную вам виголосити свої очікування на приклеїти по черзі їх на берег реалізованих сподівань.
Вправа №2 " Знайомство"
Пропоную Вам кожному з учасників повинен назвати своє імя, та закінчити фразу " Я мрію стати.....
Вправа № 3
Діти як Ви думаєте,що таке професія( відповіді дітей)
Психолог: Отже ми можемо сказати, що професія - це рід трудової діяльності, що вимагає спеціальної підготовки. Подивіться на наш наший калейдоскоп професій, і скажіть чим займаються представники різних професій ,і чи важлива  їх праця для інших людей. Кожен з дітей зачитує якусь  професію.
Психолог: Отже можна зробити висновок :немає професій непотрібних, не важливих, саме головне правильно обрати професію,любити свою справу, із задоволенням працювати, поважати працю інших людей та цінувати її.

Вправа №4
Мета: Збагатити ваше уявлення про світ професій та їхні особливості.
Учням роздаються аркуші паперу  різного кольору  з назвами різних професій: продавець , водій, модельєр, ветеренар.
Учні діляться на групи , завдяки кольоровим листочкам.
Психолог озвучує завдання : скласти розповідь про типовий робочий день людини тієї професії, яка є в кожній групі на писана на аркуші. Ця розповідь має бути зі слів іменників. Наприклад:
розповідь про робочий день учителя: Будильник , сніданок, дзвінок, урок,двієчник, запитання, відповідь, трійка,перерва , учительська,скандал, директор,урок, відмінники,дзвінок,дім, ліжко.
Вправа № 5 „Подорож до Диво-острова”
Вправа на розслаблення „Подорож до Диво-острова”
-  Ви чудово впоралися з завданнями, втомилися, тому я пропоную вам розслабитися і відправитися в подорож.  Сядьте зручніше  і закрийте очі. Зробіть три глибокі вдихи  і видих… Уяви собі, що ти бачиш перед собою красиве сонечко , рот у якого розплющився у широкій посмішці. Тепер знову вдихніть, затримайте дихання і спробуйте усміхнутися так, як сонечко. Відчуйте усмішку у всьому своєму тілі, відчуйте радість всіма клітинками свого тіла. Вам  стало спокійно, радісно, безтурботно. Це відчуття ви зможете пригадати тоді, коли захочете. Тепер трохи потягніться, випрямитеся. Розплющте очі і знову опинитеся в нашій класній кімнаті.
Вправа № 6 " Відгадайка"
А тепер  пропоную Вам відгадати  до яких професій належать дані характеристики:
Зелена          Солодка       Волосата             Дитяча
Смішна        Висока          Розумна              Чоловіча
Жіноча         Грошова       Смілива             Говірлива
Уважна        Модна          Непосидюча     Технічна
Спокійна     Незалежна     Відповідальна    Смачна

Вправа №7 " Оголошення"
( об'єднати дітей в групи")
Складіть оголошення " шукаю роботу". Напишіть що Ви вже вмієте робити, завдяки яким навичкам і вмінням можете заробити гроші і допомогти батькам. Обговорення оголошення
Вправа № 8 Притча « Усе залежить від тебе»
Колись давно у Стародавньому Китаї жив розумний,але дуже пихатий мандарин. Щодня він лише приміряв убрання та розмовляв з підданими про свій розум і згадував про давню зустріч з імператором. Так минали дні за днями, роки за роками… Аж ось пройшов по всій країні поголос,що неподалік від кордону зявився мудрець,розумніший за всіх на світі. Дійшов той голос і до нашого мандарина. Дуже він розлютився:хто може називати якогось чинця найрозумнішою людиною на світі?!Але нікому не виказав свого обурення,а запросив мудреця до себе в палац,задумавши обдурити ченця:»Я візьму в руки метелика, сховаю його за спиною і запитаю,що в мене в руках – живе чи мертве. І якщо чернець скаже, що живе – я задушу метелика,а якщо мертве – я випущу його»
 І ось настав день зустрічі. У пишній залі зібралось багато людей,усім хотілось подивитися на двобій найрозумніших людей у світі. Мандарин сидів на своєму троні,тримав за спиною метелика і з нетерпінням чекав приходу ченця. Аж ось двері відчинились – і до зали увійшов невеличкий худорлявий чоловік. Він підійшов до мандарина,привітався і сказав:» Скажи мені,що я тримаю в руках – живе чи мертве?»Мудрець трохи подумав, усміхнувся і відповів :    « Все в твоїх руках!»Збентежений мандарин випустив метелика з рук,той полетів на волю,радісно тріпочучи своїми яскравими крильцями.
Вправа №9 « Подарунок»
Мета: виявити найхарактерніші особливості деяких професій, показати людям цих професій свою вдячність.
Учням роздаються аркуші паперу різного кольору, за якими вони мають згрупуватися.
Діти уявіть собі, що ваш товариш має певну професію. Він запросив усіх до себе на день народження. Відмовитися не можна. Ваше завдання – придумати і виготовити подарунок вашому товаришу.
При цьому важливо виконати три умови. Подарунок має:
1)    містити натяк на його професію;
2)    бути незвичайним і веселим;
3)    бути доступним вам за ціною;
Вправа№10 « Куля Мрій»
І на завершення нашого з Вами заняття проведемо вправу « Куля Мрій»
-       Але все-таки всі ми любимо мріяти, незважаючи ні на що, і всі ми хочемо, щоб наші мрії здійснювалися.
Психолог підкидає різнокольорові повітряні кульки і пояснює.
-       Піймайте кожен свою кульку мрії та намалюйте або напишіть свою мрію на ній, користуючись маркерами чи фломастерами.
-       Давайте об’єднаємо всі кульки ваших мрій в один великий оберемок, нехай ваші побажання здійсняться.
Заключна частина :
А тепер Візьмемо наші маленькі кораблики, і кожен подумає проте,наскільки сьогоднішнє заняття допомогло Вам із вибором професії,чи отримали Ви додаткову інформацію про світ професій,чи визначились у вибору професій.
У ході реалізації плану методичної роботи адміністрацією школи проводилися індивідуальні консультації з молодими фахівцями, оперативні методичні наради, огляди новинок педагогічної літератури. Вчителі-початківці школи працюють над індивідуальними методичними темами, обраними залежно від рівня педагогічної майстерності, інтересів вчителів.
                                     

СЦЕНАРІЙ СПОРТИВНОГО СВЯТА , ПРИСВЯЧЕНОГО ДНЮ ЗАХИСНИКА ВІТЧИЗНИ ДЛЯ ДІТЕЙ МОЛОДШОГО ШКІЛЬНОГО ВІКУ

Звучать позивні параду (Команди готові до параду).
Під спортивний марш хортингу учасники свята входять до зали. Учасники - команди класів, очолювані капітанами. Кожна команда з емблемою команди. Шикуються в одну колону. Вболівальники і глядачі заздалегідь займають відведені їм місця.

Ведучий 1: Добрий день! Сьогодні у нас свято, присвячене Дню Захисника Вітчизни. Це свято тих, хто може підставити плече один одному, хто здатний поділитися останнім і подолати всі негаразди і труднощі. Це свято справжніх чоловіків, а також всіх хлопчиків - майбутніх захисників Вітчизни.
Ведучий 2: Захисник Вітчизни! Як гордо звучать ці слова! Захист Вітчизни - обов'язок кожного громадянина, почесний обов'язок кожного чоловіка.

Чотири дитини, які беруть участь у змаганні, читають вірші (заздалегідь підібрані).
Ведучий 1: Вітчизна - це наша країна, наша Батьківщина. Захищати свою Батьківщину дуже велика відповідальність. Хлопчаки! Ви несете на своїх плечах майбутнє.
Тренер гуртка хортинг: Парад, рівняйсь! «Парад, на прапор України - струнко!» - Звучить гімн України. «Парад, вільно!»
Ведучий 2: А зараз дорогі наші гості - вболівальники та учасники змагань! Дозвольте вам представити вельмишановне журі (зачитується список журі).
Ведучий 1. Ми попросили їх взяти участь у нашому святі в якості головних спортивних суддів і запрошуємо їх зайняти місця за суддівським столиком.
Ведучий 2: Після кожного етапу змагання журі буде підраховувати бали, і давати інформацію про хід конкурсу. Після останнього етапу журі оголосить остаточні результати.
Перемагає команда, яка набрала найбільшу кількість балів за сумою всіх конкурсів. Не забули ми про вболівальників і заснували приз для найкращої групи підтримки. Бажаємо учасникам змагання успіхів!
Ведучий 1: Перед початком нашого змагання ми хочемо звернути увагу на наші правила. Змагаємося не заради користі, а заради задоволення свого, та інших. Граємо чесно! Прикро, коли програєш, але все одно, не гнівайся. Будь стійким. Не сумуй при невдачах і не зловтішається. Якщо виграв - радій, але не зазнавайся. Не дорікай партнера за промахи, але постарайся поправити біду своїми успіхами. Зберігай спокій незалежно від результату гри.
Ведучий 2: Отже, команди готові, і ми починаємо змагання!

1-й КОНКУРС «ПРЕЗЕНТАЦІЯ КОМАНД»
Тренер хортингу: Наш конкурс починається. У ньому беруть участь п'ять команд. Конкурс оцінюється за п'ятибальною шкалою.
Журі підводить підсумки.
Команди дружно називають назву команди і девіз, представляють емблему. Журі оцінює: назва - максимально 5 очок, девіз - максимально 5 очок, емблема - максимально 5 очок.
Ведучий 2: Молодці! Всі учасники впоралися із завданням на відмінно! Так тримати!
Ведучий 1: Настав час спортивних змагань. Хто швидше подолає всі перешкоді ми дізнаємося прямо зараз. Команди готуються на старт!
Тренер хортингу: 2-й КОНКУРС «Біг з естафетної паличкою»
Перший учасник з паличкою в руках оббігає стійку (15 м від старту), повертається до своєї команди, яка стоїть за лінією старту в колоні по одному, передає паличку наступному учаснику і т. д.. Перемагає команда, що закінчила першою.

Тренер хортингу: 3-й КОНКУРС «Один за всіх і всі за одного»
Команда ділиться на дві і шикуються навпроти один одного. У 1-го гравця в руках м'яч. За командою він біжить, пролазить в обруч. Добігши до зустрічної колони, передає м'яч тому, хто стоїть попереду, той, отримавши м'яч, передає його над головою наступному гравцеві і так до кінця колони. Останній, отримавши м'яч, біжить, пролазить у обручі і повторює завдання до зміни командами місць.
Ведучий 2: А зараз ми проведемо конкурс з уболівальниками. Дізнаємося, яку команду більше підтримують наші глядачі. Я буду називати команду, а її вболівальники всіляко підтримуватимуть її.

Тренер хортингу: Оголошується 4-й КОНКУРС «Болото»
Капітан отримує 2 обруча. За сигналом починає переправлятися на другий берег, перекладаючи обручі перед собою і переступаючи з одного в інший. Доходячи, таким чином, до стійки бере обидва обруча в руку, повертається назад бігом, тримаючи обручі в руці. Наступний член команди продовжує естафету, коли попередній перетне лінію фінішу. Перемагає та команда, яка фінішує першою.

Тренер хортингу: 5-й КОНКУРС «Снайпери»
Команда по черзі виконує удар по воротах футбольним м'ячем. У кожного учасника одна спроба. Пробивають м'яч з відстані 5 м. Кожне попадання приносить команді очко. Перемагає команда, що набрала в сумі влучень найбільшу кількість разів.
МУЗИЧНА ПАУЗА.
Ведучий: Зараз для вас музичний подарунок. (ВИСТУП)

Тренер хортингу: 6-й КОНКУРС «Мінування полів»
Учасники команди стоять навпроти один одного. За сигналом перший біжить і розкладає м'ячі (2 шт.) по обручам (2 обруча). Добігши до протилежної сторони, дотиком руки передає естафету тому, хто стоїть попереду, і йде в кінець колони. Той, хто прийняв естафету, біжить, збирає м'ячі та добігши до протилежної сторони, передає їх. Естафета закінчена, коли учасники поміняються місцями.

Тренер хортингу: 7-й КОНКУРС «Передача снарядів»
Команда (чергуючись тато, дитина) стоять на відстані 1 м один від одного. З одного боку м'ячі складені в обруч (4-5 різних за розміром і вагою). За сигналом перші гравці починають передавати м'ячі по ланцюжку один за іншим. Останній складає м'ячі в іншій обруч з іншого кінця. Перемагає команда, яка першою закінчила естафету. Якщо м'яч викотився, то потрібно м'яч наздогнати і обов'язково його покласти в обруч.

Тренер хортингу: 8-й КОНКУРС «Переправа»
Команди побудовані в колони по одному перед стартовою лінією (на «березі»), в руках у направляючого гімнастичний обруч. За сигналом на пояс одягають обруч два перші гравця і швидко перебігають на протилежний бік майданчика - дистанція до 15 м. Перший номер залишається за фінішною лінією, а другий не знімаючи обруча, швидко повертається назад і повторює завдання з третім номером, потім він сам залишається на протилежному «березі», «переправу» робить третій номер і т.д. Перемагає та команда, яка фінішує першою.

Тренер хортингу: 9-й КОНКУРС "Передати пакет командиру»
Ведучий 1: Перебуваючи в дали від рідних місць, солдати нудьгують по рідному дому, згадують своїх батьків. Пишуть листи і відправляють відео ролики.
Ведучий 2: А зараз давайте подивимося, чи зможете ви зібрати картинки з тих шматочків, які ви отримали. І дізнаємося, що на них зображено. (Кожна команда збирає свої картинки, на яких зображена військова техніка.)

Тренер хортингу: 10-й останній КОНКУРС «Розшифруй слово»
Учасникам пропонується скласти з букв слово "Захисник" (слово команди не знають). Команди стоять у колоні. Стартує дитина. Добігаючи до вказаного місця, де лежать літери, бере одну, біжить до команди, передає естафету, викладає. Тато біжить за другою буквою, повертається, викладає, і т.д. Коли всі букви будуть на місці потрібно викласти слово «Захисник». Виграє та команда, яка перша складе слово і капітан підніме руку.
Журі оголошує підсумки останньої естафети.

Ведучий 1: Ми підійшли з вами до фінішу. І поки журі підбиває підсумки у нас музична пауза (показові номери, підготовлені дівчатками гуртка хортингу).

Парад учасників змагань:
Для оголошення результатів команди шикуються таким чином: у колони в своїх командах.

Ведучий 1: Останній вид змагань ми завершили і зараз підсумок всіх наших змагань. Нехай судді доведуть до нас, хто переміг.
- Для підбиття підсумків слово надається журі.
Голова журі: Молодці, хлопці, ви чудово впоралися з усіма завданнями, показали, що ви сильні, спритні, умілі, що зможете служити в Збройних Силах України і станете гідними захисниками нашої Батьківщини, яку будите берегти і любити.
Під звуки спортивного маршу всі команди урочисто проходять по залу, а глядачі їх вітають.
Ведучий 2: Свято веселе вдався на славу, я думаю, всім воно припало до вподоби. Слава майбутнім захисникам Вітчизни!


                                            
            

Тема позакласного заняття: Регулювальники дорожнього руху

Вік дітей: учні 1-2 класу
Мета: Сформувати у дітей поняття про регулювальниках дорожнього руху, формувати навички безпечної поведінки на дорозі.
Обладнання: репродукція картини Ст. Васнецова «Витязь на роздоріжжі», зображення дорожніх знаків, ілюстрації із зображенням різних видів світлофорів, зображення постового.

Хід заняття:

1. Організаційний момент. Мотивація.
Ми продовжимо вивчати азбуку безпечної поведінки на дорозі. Вивчати і знати правила дорожнього руху необхідно для того, щоб не піддавати своє життя і життя інших людей на небезпеку і не заважати руху транспорту на дорогах.
Пішохід на вулиці повинен бути дуже уважним. Він повинен помічати все навколо себе і швидко реагувати на ситуацію, інакше не уникнути біди. Для того, щоб наше заняття пройшло з користю для кожного, ви повинні бути зараз теж дуже уважні.
Проведемо гру-тест «Так - ні» на увагу і швидкість реакції.
Я буду швидко задавати питання, а ви так само швидко повинні відповісти «так» або «ні».
- Що хочете кажіть, в морі солона вода? (Немає)
- Що хочете кажіть, червоний світло - проїзду немає? (Так)
- Що хочете кажіть, щоразу, йдучи додому, граємо ми на бруківці? (Немає)
- Що хочете кажіть, але якщо ви дуже поспішаєте, то перед транспортом біжите? (Немає)
- Що хочете кажіть, ми завжди йдемо вперед тільки там, де перехід? (Так)
- Що хочете кажіть, ми біжимо завжди так скоро, що не бачимо світлофора? (Немає)
- Що хочете кажіть, на знаку «Тут проїзду немає» намальований людина? (Немає)
- Що хочете кажіть, на круглих знаках - червоний колір означає «тут заборона»? (Так)
2. Повідомлення теми заняття
Тепер я бачу, що ви готові до нашого заняття. Сьогодні ми згадаємо, хто допомагає пішоходам і водіям на дорозі, регулює дорожній рух, стежить за дотриманням правил дорожнього руху. А також ми повчимося вести себе на дорозі. Тема нашого заняття: Регулювальники дорожнього руху.
3. Актуалізація знань та повідомлення нових відомостей про регулювальниках дорожнього руху.
Вправи на знання ПДР.
а) Повідомлення нових відомостей про постовом - інспектора дорожнього руху.
Відгадайте загадку:
Встаю я разом з сонечком
І пізніше всіх лягаю.
Я на відповідальному посту
Весь час перебуваю.
Намагайся бути уважним,
Поспішай, не кваплячись,
Щоб нещасного випадку
Не було у нас.
Йдуть спокійно громадяни,
Тече потік машин.
І якщо все за правилами,
Не чути мій свисток.
Про кого іде мова у загадці?
Це - Регулювальник, постовий, інспектор дорожнього руху.
(Демонстрація ілюстрації).
Хто бачив, як працює регулювальник.
Яке пристосування є у нього? (жезл)
Регулювальник керує машинами на дорозі, змінюючи положення тіла і виконуючи певні жести руками, руху жезлом. Це мова регулювальника, за допомогою якого він вказує водіям можна їхати чи ні, і в якому напрямку можна рухатися.
Розглянемо деякі команди регулювальника:
Показує один з учнів.
- Регулювальник звернений до учасників руху грудьми або спиною, руки витягнуті в сторони або опущені - рух заборонено, водій - стій!
- Регулювальник здійняв жезл угору - увага, водій, приготуйся до руху.
- Регулювальник звернений до учасників руху боком, руки витягнуті або опущені - дозволяється рух.
Регулювальник працює там, де немає інших засобів керування дорожнім рухом.
б) Повідомлення нових відомостей про дорожніх знаках.
Подивіться на картину Ст. Васнецова «Витязь на роздоріжжі». На розвилці доріг зупинився в роздумах перед каменем билинний богатир. На камені вирізьблено:
«Прямо поїдеш - голодувати, холоднішати тобі;
наліво звернеш - сам залишишся живий, а коня втратиш;
направо звернеш - сам будеш мертвий, а твій кінь залишиться живий».
Звичайно, сюжет картини казковий, але в кожній казці є частка правди. Виявляється, що ці написи на чарівному камені не що інше, як дорожні знаки, які вказують герою казки на напрямок руху.
Дорожні знаки - це теж регулювальники дорожнього руху. Їх використання дуже зручно.
Адже не скрізь на дорозі можна поставити постового, а знак можна повісити де завгодно.
З казкового сюжету ви вже зрозуміли, що знаки на дорогах з'явилися давно, в стародавньому світі. Тільки вони виглядали не так, як зараз. Це були камені, прості або з різними зображеннями (наприклад, тварин), зарубки на деревах, особливим способом надламані гілки. Але всі вони виконували однакову роботу: вказати, попередити, заборонити, звернути увагу. В Стародавньому Римі за часів імператора Августа теж застосовувалися дорожні знаки. Вчені знайшли там дорожній знак «Поступися дорогою», схожий на сучасний. В тій же Італії, на крутому повороті однієї з доріг, знайшли стародавній камінь з попереджувальним написом: «Це місце є небезпечним». Наші предки - слов'яни теж застосовували камені для різних позначень на дорогах, користувалися гілками і сучками, робили зарубки на деревах. У Росії офіційні дорожні знаки з'явилися в 1909 році, коли в країні вже були автомобілі.
Познайомимося з деякими дорожніми знаками.
(Читання віршів супроводжується показом ілюстрацій знаків дорожнього руху):
За ремінь чорно-білим
Людина крокує сміливо.
Знає: там, де він йде-
Пішохідний перехід! (Пішохідний перехід - знак для пішоходів)

Погляди скоріше, водій:
Тут для піших перехід.
Значить, щоб не нашкодити їм,
Ти зобов'язаний зменшити хід! (Пішохідний перехід - знак для водіїв)

Я знавець дорожніх правил,
Я машину тут поставив.
На стоянці біля огорожі
У тиху годину стояти їй треба. (Місце стоянки)

Каже мені мій сусід:
- Якщо є велосипед,
Де захочеш, там каті,
Знай педалями крути!
- Ні, друже, все не так!
Я скажу тобі, дивак!
Коротко і ясно!
Тільки там, де цей знак,
Їздити безпечно! (Дозволяється їздити велосипедистам)

Цей знак досить простий -
Пішохід йде на міст.
Тут піднявся - там зійшов, (Наземний пішохідний перехід)

Тут дорожні роботи -
Ні проїхати, ні пройти,
Це місце пішоходу
Краще просто обійти! ( Йдуть ремонтні роботи)

Де побачу знак такий,
Поверну-но краще я,
Щоб не скоїлося зі мною
Жодного випадку! (Рух пішоходів заборонено).

Знак запам'ятайте, друзі,
І батьки, і діти:
Там, де він висить, не можна,
Їздити на велосипеді! (Їздити на велосипеді заборонено)

Дітвора, будинки, газони,
Ігри, сміх, кругом народ.
Тут же знак - "житлова зона",
Тут господар пішохід.
А водій будь, дивись,
Акуратніше рази в три. (Водій, увага! Діти!)
Зараз ми з вами познайомилися з усіма дорожніми знаками. Їх набагато більше. На наступному занятті ми докладніше поговоримо про них.
в) Закріплення знань і повідомлення нових відомостей про світлофорі.
Не тільки знаки дорожнього руху встановлюють на дорогах, але ще й це пристосування...
Він має по три ока,
По три з кожної сторони.
І хоча ще жодного разу
Не дивився він усіма відразу -
Всі очі йому потрібні.
Він висить тут з давніх пір.
І на всіх дивиться в упор.
Що ж це? (Світлофор).
Послухайте, яка історія сталася одного разу в лісі:
С. Михалков "Нероба Світлофор".
У лісі, де всі без правил
Ходили досі,
Одного разу з'явився
Дорожній світлофор.
Звідки-то з дороги
Приніс його Ведмідь.
І звірі прибігли
На техніку дивитися.
І першим почав Їжачок:
Яка дурниця!
Потрібні для світлофора
І струм, і дроти.
І якщо він не буде,
Як слід горіти,
То нам на цю штуку
Не варто дивитися!
Я з Їжачком згоден! -
Сказав, позіхаючи Вовк. -
А якщо б він працював.
Який у нього був би толк.
Коли жену я зайця,
Мені просто немає сенсу
Бігти на світло зелений,
Стояти на червоне світло!
- І я, - сказав Зайчик, -
Коли вже біжу,
Стежити за світлофором,
Вибачте, не можу.
У нас, - Лисиця сказала. -
Порядки тут свої,
І нам на перехресті
Не потрібен пост ДАІ!
Мені теж він не потрібен!
Сказав з норки Кріт.
Я сам собі пророю
Підземний перехід!
Почувши над собою
Розумні слова,
Я взагалі літаю!
Прогукала Сова.
Лишилося все, як було.
Шумить дрімучий бір...
Гойдається на гілці
Нероба світлофор...
Чому автор так назвав свій вірш?
Чи можуть відмовитися від світлофора люди?
Чому? Для чого потрібен світлофор людям?
Вірно: Світлофор - це ще один регулювальник дорожнього руху, пристрій, який своїми світловими сигналами регулює дорожній рух: дозволяє або забороняє рух транспорту і пішоходів.
Послухайте, як про це сказав автор, закінчуючи вірш.
Але ми з тобою не зайці,
Не вовки, не кроти
Ходжу я на роботу,
А в школу ходиш ти.
А повз мчать машини,
Включивши свої вогні,
І нам на перехрестях
Потрібні пости ДАІ!
Вони нам допомагають,
Нас вчать з малих років
Крокувати на світло зелений,
Стояти на червоне світло.
Перший світлофор з'явився в 1868 р. в Лондоні перед будівлею парламенту. Називався він «семафор» і мав тільки два світлових сигналу: зелений і червоний, жовтого сигналу не було. Світлофор був схожий на годинник з круглим циферблатом, розділеним на сектори червоного, жовтого і зеленого кольорів. На циферблаті встановлювалася стрілка, яку регулювальник повертав вручну. Якщо стрілка потрапляла на червоний колір, то рух заборонялося, на жовтий - треба було почекати, а зелений колір означав, що шлях вільний.
Пізніше з'явилися електричні світлофори.
Розкажіть, як діє сучасний світлофор, як ви будете переходити дорогу на світлофор?
Прочитайте, що про це записано у правилах дорожнього руху.
Зверніть увагу на те, про що ви не сказали.
Правила переходу дороги у місці, де встановлено світлофор.
1. Зупинись на краю тротуару, (не наступаючи на бордюр), щоб уважно оглянути проїжджу частину.
2. Дочекайся зеленого сигналу світлофора.
3. Переконайся, що всі транспортні засоби ліворуч і праворуч зупинилися і пропускають пішоходів.
4. Зверни увагу на повертає транспорт, якщо ти переходиш дорогу на повороті.
5. Переходь під прямим кутом до тротуару, а не навскоси.
6. Якщо при підході до середини проїжджої частини загорівся жовтий сигнал, зупинись. Стояти на середині проїзної частини треба, не роблячи кроків ні вперед, ні назад. Стеж за проїжджаючими транспортними засобами праворуч і ліворуч.
7. Закінчуй перехід, тільки переконавшись, що знову горить зелений сигнал, і транспортні засоби праворуч стоять.
8. Якщо загорівся жовтий сигнал на другій половині шляху, то треба закінчити перехід, уважно спостерігаючи за транспортними засобами праворуч.
Основні сигнали світлофора : зелений і червоний горять приблизно хвилину. За цей час пішохід повинен встигнути перейти дорогу. На дуже широкій дорозі є спеціальна розмітка - острівець безпеки.
Хто знає, що це таке?
В якому місці дороги він розташовується? (Показ ілюстрації)
Кому і навіщо він потрібен?
Згадайте правила переходу вулиці. Якщо ні острівця безпеки, а ти не встиг перейти вулицю на дозволяючий сигнал світлофора, де можна почекати, поки знову не загориться зелений сигнал світлофора?
А зараз ми потренуємося виконувати команди світлофора.
Гра «Світлофор». Кожен з вас на дорозі є пішоходом, тому, ви зобразіть за допомогою пантоміми, що пішоходи роблять, коли бачать сигнали світлофора: йдуть (діти зображують ходьбу на місці), стоять (діти стоять), або готуються йти (діти піднімають ногу).
Сигнали світлофора показує вчитель.
Світлофори бувають різні, але роботу вони виконують одну і ту ж.
Розкажіть, які світлофори ви бачили на проїжджій частині?
Світлофори бувають односторонні, дво-, трьох-, чотиристоронні. Трьох - і чотирибічні світлофори встановлюються на перехрестях, там, де перетинаються три або чотири дороги, щоб усім було добре видно сигнали світлофора. Для регулювання руху пішоходів застосовуються світлофори двокольорового сигналізації, мають вгорі червоний, внизу зелений сигнали з нанесеними на них силуетами пішохода.
Розповідь вчитель супроводжує показом ілюстрацій.
4. Підсумок. Рефлексія.
Напиши про свої враження у вас залишилися від заняття. Використовуй тільки три-чотири слова, які виражають твої почуття, думки про сьогоднішньому занятті.
                      

ЛЮБИ Й БЕРЕЖИ ПРИРОДУ. ВИХОВНЕ ЗАНЯТТЯ У 1-4 КЛАСІ


  Мета: навчити милуватися природою, оберігати її, ознайомити їх з    природоохоронною діяльністю в Україні; розвивати мислення, пізнавальні  інтереси; виховувати бережливе ставлення до природи.
 Обладнання: малюнок із пейзажем, знаки заборони і зроби це,  зображення тварин, фішки.
Хід заняття
 І. Організаційна частина.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
-          Діти, кожна рослинка, тваринка, повітря, вода – це все частина природи, довкілля. Але людина інколи забуває, що і вона є складовою природи, а не володарем усього живого на землі. Не завойовувати, якКутузов, а берегти й примножувати природні багатства.
-          Як потрібно ставитися до природи?
-          Правильно, природа – велике творіння Бога, колиска людства, втілення краси і добра.
-          Як саме берегти природу?
ІІІ. Оголошення теми заняття.
Йдемо в гості до природи.
Є в ній різна дивина:
В небі – зорі, в ріках – води,
В полі квіточка ясна.
А зимою є сніжинка,
Літо дощик принесе,
Є метелик і пташинка
І таке цікаве все!
-          Про що ми поговоримо сьогодні?
-          Так, вірно. Про природу, її значення для нас, як її любити і берегти.
ІV. Робота над темою.
1.  1.      Робота з малюнками.
-          Спершу аби зрозуміти, як важливо берегти природу, потрібно навчитися милуватися нею, любити її.
Придивляйтеся до природи, прислухайтеся до її звуків і вона відкриє вам чарівний і дивовижний світ, подарує надзвичайну красу. Для чого людині захоплюватися красою природи, що це їй дає? Краса природи має здатність робити людину доброю, співчутливою і турботливою. Завдяки красі серце людини стає м’якішим, здатним відчувати найніжніші й найтонші порухи душі. Краса – велика сила!
-          Діти, погляньте на ці малюнки. Які почуття викликають у вас ці пейзажі?
-          Який у вас настрій?
-          Хто з вас хотів би там побувати?
-          Природа збуджує фантазію, інтерес до чогось нового. Сама людина стає багатшою духовно, сильнішою і мудрішою.
1.  2.      Природа в поетичних рядках.
-          Як багато віршів складено про природу. Хто з вас знає такі вірші?
-          А я знаю от такий.
Краса природи – справжнє диво.
Все неповторне і живе.
Де не поглянь, скрізь так красиво:
По небу сонечко пливе,
Навколо височіють гори,
Між горами дзюрчить вода.
А ліс зелений, наче море,
І всюди казка ожива!
1.  3.      Розповідь з елементами бесіди.
Росла собі людина і пізнавала світ. Природа давала їй все: повітря, щоб дихати, воду – щоб пити, рослини щоб їсти.
-          Діти, чи вдячна людина природі за те, що вона їй дає? Як ставиться до неї? (Вирубує ліси, забруднює водойми, повітря)
-          Діти, але є люди, які люблять і хочуть берегти природу, займаються цим професійно. Це екологи, які розв’язують такі проблеми як озонові дири, глобальне потепління, зникнення рослин і тварин. Держава ухвалює закони, які зобов’язують оберігати довкілля і притягують до відповідальності за невиконання цього.
-          Яким чином люди прагнуть зберегти рослини і тварини, які перебувають на грані зникнення?
-          Так, створюють заповідники такі як Асканія-Нова – найстаріший заповідник в  Україні, Карпатський (Закарпатська обл.), Розточчя (Львівська обл.), Медобори – наймолодший заповідник. У заповіднику Асканія-Нова охороняються рослини такі як сон-трава, едельвейс; тварини – кіт лісовий, черепаха.
-          А хто знаю куди заносять види рослин і тварин, які є на межі вимирання? (Червона книга)
-          Хто знає які рослини занесені туди? (Конвалія, нарцис вузьколистий, пролісок)
-          А які тварини? (Лелеки, гадюка, черепаха, кіт лісовий, жаба ропуха)
1.  4.      Правила Заборони і Зроби це.
-            Кожна культурна людина дбає про своє природне оточення. А що можете зробити ви, школярі, для того  аби зберегти довкілля?
v  Посади деревце, щоб очищало повітря.
v  Посій квіточки, щоб милували твій зір.
v  Розчисти джерельце, воно чекає твоєї допомоги.
v  Зроби шпаківню для пташок.
v  Люби цей світ, він просить захисту й любові.
-          А тепер ми складемо правила Заборони за цими малюнами.
v  пдихаємо.
v  Не можна мити транспортні засоби біля водоймищ, бо це забруднює воду, яку ми п’ємо.
v  Не можна кидати будь-де папірці, пластикові пляшки, бляшанки, бо це засмічує землю, на якій ми живемо.
v  Не збивай гнізда із дерев, адже у них маленькі майбутні життя.
v  Подорожуючи, не залишай по собі сліди невихованого мандрівника.
1.  5.      Вікторина Знавець природи.
Для того аби берегти природу потрібно бути добрим її знавцем. Я пропоную дізнатися хто із вас є знавцем природи за допомогою вікторини. Хто правильно відповідає на питання, той отримує фішку. У кого більша кількість – той і є знавцем природи.
1.  Який сніг тане швидше: чистий чи брудний? (Брудний, бо він темний. Темні кольори поглинають більше сонячного проміння)
2.  Що взимку вниз вершиною росте? (Бурулька)
3.  Який лісовий житель сушить собі гриби на деревах? (Білка)
4.  Який звір спить всю зиму головою вниз? (Кажан)
5.  Де зникають восени метелики? (Більшість з них гине з настанням перших похолодань. Деякі забиваються в щілини дерев, у кору дерев і там зимують.)

V. Підсумок заняття.
- Які ви знаєте заповідники?
- Що ви зможете зробити, щоб зберегти природу?
- Які ви знаєте правила заборони?
І запам’ятайте:
Нам без природи не прожити –
Це все довкілля, мій дружок!
Це все довкілля, це природа,
Частинки ми її малі.
Потрібне нам життя й свобода,
Щоб вік прожити на землі!

 На  належному рівні в цьому році проводились предметні тижні.

З метою формування в учнів свідомого ставлення до свого життя і здоров’я, оволодіння основами здорового способу життя, життєвими навичками безпечної для життя і здоров’я поведінки введено факультативні курси : у 7 та 8 класах  «Профілактика ризикованої поведінки і ВІЛ/СНІДу» за проектом «Захисти себе від ВІЛ» - по 2 год.
Людина в останні роки впритул наблизилася до повного самознищення, безперервно нарощуючи кількість глобальних загроз своєму існуванню: ядерна війна, "озонова діра"; теплове, хімічне й радіаційне забруднення довкілля; стрімке збіднення рослинного і тваринного світу, СНІД тощо.
Тому важливо  прививати дітям любов до рідного краю, до природи.В нашій школі працює Екологічний десант
Екологічні вікторини для старших класів. Вікторини з відповідями.
Вікторини для 10, 11 класів на тему «Екологія навколо нас»
Вікторина «Організм і середовище існування»
1. Що таке екологія? (Екологія - наука про взаємодію живих організмів та їхніх угруповань між собою та з середовищем, в якій вони мешкають. Живий організм - і мікроб, і тварина, і людина. Середовище проживання - грунт, ліс, повітря, вода - все те, що оточує організм, з чим він перебуває у взаємодії.)
2. Що таке біосфера? (Визначення «біосфера» належить австрійському геологу Едуарду Зюссу (XIX століття). Вчення про біосферу створив В.І. Вернадський - видатний російський учений. Біосфера, за Вернадським, особлива активна оболонка Землі. Вона населена живими організмами. В біосфері діяльність усіх живих істот разом з людиною є найважливішим чинником, який перетворює планету.)
3. Для чого дрозди, плиски, оляпки, шпаки та інші хитрі птахи сідають на мурашник? (Мурашина кислота володіє специфічним запахом, який вбиває комах-паразитів на тілі птахів. Беручи мурашині ванни, розумні птиці дотримуються правила пташиної гігієни.)
4. Якось вчений-натураліст, який займався вивченням життя птахів, помітив дуже велике гніздо на високій сосні неподалік від озера. Він заліз на дерево і побачив у гнізді велику рибу. Це була свіжа щука. Яка птиця оселилася в цьому гнізді? (Це гніздо належить великої хижої птиці - скопе. Вона полює за рибою, уподібнюючись досвідченому нирцеві: кидається вниз, пірнає і хапає свою здобич.)
5. Що ви знаєте про «Біосфері-2»? (Вона знаходиться в Арізонській пустелі. Це величезна споруда. Створено американськими вченими. Воно ізольоване від навколишнього середовища. Мета експерименту - отримати необхідну для науковців інформацію, щоб поліпшити стан справ у великий біосфері. Всі системи «Біосфери-2» діють у відповідності з закономірностями функціонування природних екосистем на основі замкнутих циклів.)
6. Яку рослину називають живим світлофором? (Це медуниця, яка занесена в Червону книгу. Як і всі підсніжники, вона поспішає привернути увагу комах-запилювачів. Вона регулює відвідування комах, як світлофор, тобто змінює своє забарвлення: стає поперемінно синьої, фіолетової і рожевої. Рожевий колір повідомляє комах про те, що солодке частування, нектар, закінчилося.)
7. Що є найважливішим речовиною на Землі? (Вода - рідина без смаку, кольору і запаху. Вода входить до складу всіх живих речовин, що є в ґрунті та повітрі. Жодна форма живого організму не може існувати без води. Рослини і тварини містять у собі від 50 до 99 відсотків води. Вода - джерело кисню в атмосфері (фотосинтез). Вода - фактор, який визначає клімат (повільно нагрівається і охолоджується, звідси пом'якшувальний вплив на клімат). Гідросфера містить близько 1,4 мільярда кубічних кілометрів води; 5 тисяч кубічних кілометрів води використовується щорічно, а забруднюється (за активної технічної діяльності людства) майже в 10 разів більше. Деякі країни відчувають нестачу прісної води. На Землі її багато, але люди не навчилися використовувати воду раціонально.)
8. Як назвав воду Леонардо да Вінчі? (Він назвав воду " соком життя на Землі.)
9. Скільки води необхідно дорослій людині на добу? (70 кілограмів маси людського тіла містить 50 кілограмів води (70%!). Якщо людина втрачає 12 відсотків вологи, він може загинути. Організму дорослої людини щодня необхідно до 10 літрів води. З них більшу частину тканини організму створюють самі (ендогенна вода), а 2 літри води людина повинна отримати в складі їжі або в чистому вигляді.)
10. Унікальне озеро нашої країни. (Це - озеро Байкал. Його приблизний вік 25 мільйонів років. Прісне Озеро. У чистій і прозорій воді Байкалу можна неозброєним оком спостерігати предмети на глибині більше 40 метрів. Мешканці цього озера - байкальський омуль, голомянка, нерпа, осетер, таймень. Життя Байкалу залежить від фітопланктону (співтовариство водоростей), зоопланктону (представник - рачок эпищур) і маленької рибки голомянки. На частку голомянки припадає 70 відсотків від маси всіх байкальських риб (близько 200 тисяч тонн). Голомянка - живородна. Знаходиться в постійному русі зверху вниз, до найглибших точок озера. Завдяки її постійному рухові маса води переміщається і збагачується киснем. Останнім часом все частіше ученим і захисникам природи доводиться підносити голос на захист озера Байкал.)
Вікторина «Людина і біосфера»
1. Що таке забруднення? ( Забруднення - це надходження шкідливих речовин у середовище. Деякі забруднювачі негативно впливають на розвиток всієї біосфери. Антропогенне забруднення (результат активної діяльності людини) перевершує природне, яке може бути викликане повенями, землетрусами, виверженнями вулканів і т. д. Види забруднення: хімічну, біологічну, електромагнітне, радіаційне, шумове, теплове.)
2. Чому змінюється клімат? (Причини зміни клімату - парниковий ефект, зменшення водорегулюючих можливостей суші, які сталися із-за вирубки великій території лісових масивів, осушення боліт, розорювання великих площ степових, будівництва міст і доріг. Порушений контроль випаровування води з поверхні суші. Найкращими водорегулирующими властивостями володіють лісу.)
3. Яке море вмирає? (Аральське море. Початок цього процесу - 50-ті роки XX століття. Всьому виною збільшення площ посівів бавовнику і рису. Розгалужена мережа зрошувальних каналів забирала воду для посівів з Амудар'ї і Сирдар'ї. Об'єм води в морі зменшився. Поверхня Аралу стала втричі меншою. Вода стала солоною, риба загинула. Змінився навіть клімат. З колишнього морського дна вітер піднімає в повітря висохлу сіль. Результат діяльності людини - екологічна катастрофа. Знизилася врожайність полів, погіршилося здоров'я людей.)
4. Що є одним з найбільш небезпечних забруднювачів морів? (Це - нафта. Вона потрапляє в навколишнє середовище в результаті процесу видобутку і всіляких аварій. Страждають люди та мешканці моря. Але деякі бактерії знаходять її смачною. Це - бактерії-нефтееды. Але при аваріях виливається така кількість нафти, з яких бактерії не можуть впоратися. Люди навчилися штучно вирощувати «лікувальні» бактерії для моря. Їх зберігають в сухому вигляді. При аваріях висівають на нафтову пляму.)
5. У чому полягає небезпека зростання споживання енергії? (Зростання споживання енергії небезпечний нагріванням земної поверхні і приземних шарів атмосфери. Сучасні технології такі, що приблизно одна третина енергії теплових електростанцій і до половини - атомних пропадає при охолодженні агрегатів. Відпрацьована вода забруднює водойми. Електромагнітні поля впливають на розвиток живих організмів. Середню температуру Землі збільшують також і парникові гази. Отримання енергії забруднює повітря оксидами азоту і сірки. А це сприяє випаданню кислотних дощів.)
6. Що є самим екологічним джерелом енергії? (Джерело - економія енергії (думка німецького вченого Д. Зайфрида). Для цього необхідно будувати і виробляти будинку і прилади з високою теплоізоляцією.)
7. Чим небезпечні синтетичні миючі засоби? (Пральний порошок, мило, шампунь, сода є серйозними забруднювачами води і грунту. Вони змінюють поверхневий натяг води, порушуючи життєдіяльність багатьох організмів, які живуть на межі розділу води і повітря. Потрапляючи у водойми, вони ускладнюють доступ кисню. Миючі засоби згубно діють на ікру риб і розвиток земноводних. Фосфор, якими так багаті миючі засоби, сприяє зростанню водоростей (вода цвіте). Миючі засоби виготовляються на основі синтетичних речовин, що ускладнює їх розкладання в природному середовищі.)
8. Чому люди набувають власну систему очищення води? (Чиста вода - це здорове життя. Вода з-під крана містить багато забруднень, в тому числі пестициди, свинець, гербіциди, миючі засоби, промислові розчинники та ін. До них можуть додатися всілякі бактерії, віруси та паразити. Запах смак та колір відсутні, тому так складно повірити, що вода, на перший погляд абсолютно чиста, чимось забруднена. Для очищення використовується хлор. Але, на жаль, він не надає очищаючу дію на хімічні забруднення. Тому люди набувають індивідуальні засоби очищення води. Найбільш поширені-патрони з активованим вугіллям. Вони володіють високою поглинаючою здатністю. Найбільш ефективні - багатоступінчасті системи.)
9. Коли з'явився водопровід? (Індійці тримали воду в мідних посудинах. Це було близько 4 тисяч років тому. У Стародавньому Єгипті прокладали дерев'яні і мідні труби. В Стародавньому Римі існувала система акведуків. В XI столітті в Новгороді був побудований справжній водопровід. У XVвеке було проведено джерельно водопровід для Московського Кремля. Справжній водопровід у Росії побудували в Петербурзі у другій половині XIX століття.)
10. Що ви знаєте про радіоактивних опадах? (Забруднена атмосфера повертає нам найнебезпечніші наслідки людської діяльності (аварії на атомних станціях, випробування ядерної зброї) у вигляді радіоактивних опадів. Вони являють собою пил і краплі атмосферної вологи. Радіоактивні атоми (радіонукліди) осідають у вигляді пилу на ґрунті. Потрапляють вони і в наші будинки, водойми, на шкіру тварин і людей, на листя рослин і т. д. Радіонукліди потрапляють в організм людини і руйнують живі клітини, послаблюють його опірність до хвороб, руйнуючи генетичний апарат.)
11. Що ви знаєте про озонові діри? (Озон - форма кисню. Формула кисню складається з двох атомів, а озону - із трьох. Озон, який утворюється біля поверхні Землі, шкідливий (утворюється при грозі, роботі рентгенівського апарату та ін). Сонячні промені, діючи на оксиди озону, викликають таке небезпечне явище, як фотохімічний зміг. Широке використання фреону призводить до появи озонових дір. Частка озону в деяких місцях озонового екрану зменшується до 50 відсотків. Озонові діри можуть переміщатися. А вперше їх існування встановили у 80-ті роки XX століття. Дірки пропускають надмірний рівень ультрафіолетового випромінювання, що призводить до захворювання на рак шкіри.)
12. Що таке пестициди і нітрати? (Пестициди - це отрутохімікати, які використовуються для захисту рослин від шкідників. Сучасне сільське господарство використовує до 2 мільйонів тонн різного роду отрутохімікатів. Вони забруднюють грунт, воду і повітря. Потрапляють і в організм людини, порушують процеси життєдіяльності (рак, алергія, хвороби нирок, печінки, шлунка). Нітрати - солі азотної кислоти. Використовуються в якості добрив. Азотні добрива підвищують урожайність сільськогосподарських культур. Але їх надлишок відкладається в рослинах про запас і разом з продуктами харчування потрапляє в організм людини. Нітрати допомагають утворенню в організмі нітрозаміну, активного канцерогенної речовини, що викликає ракові захворювання.)
13. Чому так небезпечними є аварії на атомних станціях? (Аварії на атомних станціях - це справжні екологічні катастрофи. Вони завдають шкоди здоров'ю мільйонів людей. При аваріях в повітря потрапляє велика кількість радіоактивних речовин (ізотопи цезію, стронцію - під час чорнобильської аварії). Наслідки таких аварій позначаються багато десятків років. Забруднюється ґрунт, ліс, вода. Відбуваються генетичні зміни в організмах тварин, людей. Імунна система людей і генофонд опиняються під загрозою.)
Вікторина «Охорона природи»
1. Коли виникла ідея створення Червоної книги? (У XX столітті, в кінці 50-х років. Міжнародна Червона книга вперше була видана у 1966 році, Червона книга СРСР-в 1978 році (шість років потому - нове, доповнене видання). Мета Червоної книги - виявлення зникаючих видів організмів, тих, що потребують спеціальних заходів захисту. Існує і Чорна книга для тих видів, які назавжди зникли з лиця Землі.)
2. Назвіть заповідник біля Тихого океану. (Це - Сіхоте-Алінський заповідник з його Уссурійській тайгою. Лісовий масив займає понад 90 відсотків площі заповідника. Тут можна зустріти рідкісні рослини і тварин, які занесені в Червону книгу. На жаль, тайга посилено обживається людиною, що негативно позначається на її мешканцях.)
3. Що ви знаєте про тропічних лісах? (Їх флора і фауна налічує до 3 мільйонів видів, з яких описана лише шоста частина. Вивченням займається більше 4 тисяч вчених. Тропічні ліси є дощовими. Це комора лікувальних препаратів, багатьох хімічних сполук, які володіють великою біологічною активністю. Знищення тропічних лісів негативно позначиться на кліматі, чистоти повітря, водойм і навіть на виготовленні продуктів харчування.)
4. Що ви знаєте про народних традиціях охорони природи? (Такі традиції з'явилися ще в давнину і передавалися з покоління в покоління. У багатьох народів, наприклад, є особливо шановані дерева. Для росіян це - береза. А в давнину слов'яни шанували дуб. Священними оголошувалися цілі гаї. Ще порівняно недавно архангельські і сибірські селяни збиралися на сходи. На цих сходах вони оголошували заборону на вирубку дерев у лісових угіддях протягом декількох років. Заборона називалося заповеданием. Звідси і походить слово «заповідник».)
5. Де знаходиться найбільший заповідник? (Найбільшим заповідником вважається Антарктида. На материку і прилеглому до нього просторі води заборонена будь-яка діяльність людини (відповідно до міжнародних договорів). Незважаючи на товщі льоду, на континенті виявлено майже 800 видів рослин, які змогли пристосуватися до важких і несприятливих умов життя (морози до 70 градусів). Моховинки і антарктична айра - два види квіткових рослин Антарктиди. Рослини, серед них і лишайники, активно розвиваються лише кілька тижнів у році.)
6. Навіщо нам потрібні зоопарки? (Деякі люди вважають, що зоопарк - це в'язниця для тварин. Але якщо дотримуватися всіх правил утримання тварин у неволі, то вони можуть жити в зоопарку довше, ніж на волі. Багато тварин у зоопарку дають потомство. Людина таким чином рятує рідкісних тварин. Так співробітники Московського зоопарку зберегли соболя.)
7. Що таке принцип Ноя? (Принцип Ноя - це назва теорії збереження видів. Критерій цінності - існування самого виду. Це дає йому право на життя. Людина вчиться бачити красиве і дивовижне на планеті. Люди вирішили, що знищення біологічного різноманіття їм невигідно. Населення Землі зростає. І його треба прогодувати. А ще й багато вирішити екологічні проблеми.)
8. Що ви знаєте про пташиний зоопарку? (Він знаходиться на Канарських островах. Його площа понад 20 гектарів. Зоопарк спеціально обладнаний для того, щоб у ньому добре себе почували 300 видів тварин і майже 500 видів рослин. Пташиний зоопарк дуже популярний у туристів.)
9. Розкажіть про заповідник «Асканія-Нова». (Він розташований на Україні (Херсонська область). Площа становить 11 тисяч гектарів; 400 видів рослин, понад 150 видів чагарників, павичі, фазани, орли, папуги і страуси добре себе почувають серед степів. Водна гладь - для чорних лебедів, рожевих фламінго, гусей і качок. На пасовищах можна зустріти кінь Пржевальського та буйвола, верблюда і зебру, козулю та оленя. Вчені працюють над створенням нових порід домашніх тварин.)
10. Що ви знаєте про заповіднику на заході Росії? (Російський заповідник у південній частині брянського лісу охороняє природу (з 1987 року). Площа - 12 тисяч гектарів. Все живе в лісі охороняється законом. У заповіднику багато видів ссавців і риб, майже 200 видів птахів і близько 20 видів плазунів і земноводних. Тут живуть чорні лелеки - почесні члени Червоної книги. Стороннім вхід в заповідник заборонений.)
11. Що таке Дитячий тропічний ліс? (12-річний шведський хлопчик на ім'я Роланд Тиендсуу вирішив зробити спробу порятунку тропічних лісів. Йому дуже хотілося, щоб вони не пропали, поки він виросте. Разом з однокласниками і їх вчителем хлопці стали продавати печиво для місцевих жителів. Справи йшли успішно, і їм вдалося купити 4 гектари тропічного лісу в Південній Америці. Цей ліс був придбаний для заповідника в Коста-Ріці. Інші шведські школярі наслідують їх приклад і викупили ще 7 гектарів. Вдячна керівництво заповідника назвало цю частину лісу «Дитячий ліс назавжди». У хлопців є послідовники в інших державах.)
 З метою чіткої організації роботи на сучасному рівні молодого спеціаліста, спрямованої на підвищення рівня фахової, методичної, психолого-педагогічної майстерності було створено «Школу молодого вчителя», керівник Лавренюк Т.В.Було заплановано і проведено 5 засідань, на яких обговорювалися питання впровадження нових педагогічних технологій при вивченні іноземної (англійської) мови, здійснювалося розв’язування різних педагогічних задач, обговорювалися відвідані уроки.
Навчальні досягнення учнів школи за три роки стабільні, але зменшився відсоток учнів, які навчаються на високому рівні.
 В цьому році вчителі більш активно залучали учнів до участі в олімпіадах та конкурсах. Переможцями олімпіад стали:
- з хімії учень 10 класу Маліковський Руслан посів І місце, ,вчитель МирошниченкоО.В.
- з фізики  та математики учень10 класу Маліковський Руслан посів 1 місце, ,вчитель Закалашнюк А.А.

- з екології учень 11класуЯворський Роман посів І місце, вчитель Добрянська Т.В.
- з інформатики учениця 9 класу Порхун Аделіна посіла І місце, вчитель Кондратюк О.І.
- з інформатики учень 10класу Топольник Роман посів ІІІ місце, вчитель Кондратюк О.І.
       Державна підсумкова атестація випускних класів проводилась згідно з вимогами.
Стабільність навчальних досягнень учнів пов’язана із ростом професійної майстерності вчителів, зацікавленістю учнів  навчанням.
Отже, слід зазначити, що методична робота у 2015-2016 н.р. проводилася на достатньому рівні.
Відсоток учнів, які засвоїли навчальні програми за рік на високому та достатньому рівні, складає 90 %.
Кількість учнів, які мають середній рівень навчальних досягнень з предметів, становить 10 %.




ПІДСУМКИ  ДПА 
в 9 класі  Межирічківська ЗШІ-ІІІ ступенів
  у 2015-2016 навчальному році

Навчальний предмет

Загальна к-ть учнів 9кл.
К-ть учнів, які складали ДПА 
Рівень навчальних досягнень учнів (кількісні показники)
початковий
середній
достатній
високий
1
українська мова (диктант)
6
6
-

5уч
1уч.
2
математика
6
6
-

4уч.-
2уч.
3
Українська література
6
6
-

6уч.
1уч

Немає коментарів:

Дописати коментар